Diger europeisk dagordning för Obama

Publicerad 2009-03-29 17:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När Barack Obama denna vecka intar den europeiska scenen tycks den första entusiasmen för honom delvis ha svalnat. Ändå är hans första Europaresa som president i klass med John F Kennedys.

– Jag tror att det är rätt att säga att president Obamas första resa till Europa förmodligen är den mest emotsedda resan som en amerikansk president gör till Europa, säger Craig Kennedy, ordförande i Marshallfonden, men tillägger för säkerhets skull:

– JFK:s besök i Berlin kanske överträffade den, men det är på samma nivå.

Det är en diger dagordning Obama har framför sig:

* G 20-mötet i London den 2 april blir det första evenemanget. Mötet är en uppföljare till det som George W Bush stod värd för i Washington i december och som handlade om hur den globala finanskrisen skulle motas.
* Nato-toppmötet den 3—4 april hålls i Strasbourg i Frankrike och Kehl i Tyskland. Då firas organisationens 60-årsjubileum och Obama får möjlighet att presentera USA:s nya Afghanistan-strategi för sina allierade.
* Toppmötet mellan EU och USA äger rum i Prag den 4 april. Klimatförändring, säkerhetspolitik och finanskris ska avhandlas.
* Besöket i Turkiet avrundar Obamas resa. Han väntas uppmuntra de turkiska ledarna att ta en aktiv roll i ansträngningarna att sluta fred mellan Israel och Syrien.

I samband med G 20-mötet i London har Obama chansen att börja "reparera Amerikas anseende utomlands". Han kan ange tonen för USA:s relation till resten av världen under hans presidentskap.

På onsdag kommer han att träffa premiärminister Gordon Brown och drottning Elizabeth II. Därefter följer möten med ledarna för två andra stormakter: Kinas Hu Jintao och Rysslands Dmitrij Medvedev.

Tidigare har Obama uppmanat resten av världen att följa USA:s exempel att konsumera sig ur krisen genom att stimulera ekonomin. Det budskapet kommer förmodligen att vara nedtonat, eftersom europeiska ledare har satt sig på bakhasorna och ogärna bygger på statsskulden. De prioriterar globala system för finansreglering.

Av Nato-medlemmarna vill Obama få löften om "inte bara trupp, utan snarare tydligt definierade förmågor" till Afghanistan. Han intar en mer reserverad hållning än Bush till Natos östutvidgning och robotförsvarssystemet i Östeuropa.

Allt annat än diplomatisk fingertoppskänsla gav EU-värdlandet Tjeckiens premiärminister Mirek Topolanek uttryck för när han nyligen i ett tal beskrev USA:s ekonomiska stimulanspolitik som "vägen till helvetet". Måhända beskriver det förskjutningen av stämningarna i Östeuropa sedan Obamas politik fått fastare konturer.

– Det kan mycket väl hända att signalerna från Washington underblåst osäkerhetskänslor där, säger Eckart von Klaeden, utrikespolitisk expert i Merkels parti CDU.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 29 15 tweets 14 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent.

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 16 7 tweets 9 rekommendationer