BP håller återigen tummarna för att äntligen få stopp på den läckande oljan i Mexikanska golfen. För många är det redan för sent.
Allt fler bilder och berättelser vittnar om de pelikaner och andra sjöfåglar som påträffats kraftigt nedkletade av den sörjiga oljan i Louisianas kustområden. På Fort Jackson Wildlife Rehabilitation Center i Buras har man hittills tagit emot omkring 200 oljeskadade fåglar.
– Många var döda när de kom, berättar Robert Love från delstatens naturvårdsmyndighet för AFP.
Överlevnadschansen är bara 50 till 70 procent för de fåglar som man hinner rengöra. Många dör av att ha fått i sig oljan eller av stress, som slår ut deras immunsystem.
– Totalt har 550 döda fåglar hittats, men det är bara en liten del. De flesta dör ute till havs, säger veterinären Sharon Taylor.
BP hoppas samtidigt att man ska ha lyckats stoppa flödet på havsbotten, genom den hätta som placerats på den läckande ledningen. På fredagseftermiddagen, svensk tid, hette det att man med nuvarande takt samlar in omkring 1.000 fat om dagen via hättan.
Det kan dock dröja upp till två dygn innan det står klart hur bra eller dålig lösningen verkligen är.
BP:s svenske styrelseordförande Carl-Henric Svanberg och den hårt kritiserade koncernchefen Tony Hayward lovade återigen att BP ska ta hand om situationen.
”Alla bolagets tillgängliga resurser bör användas för att uppfylla BP:s åtaganden. Det här är ett hårt arbete och Tony och hans grupp fortsätter att arbeta ihärdigt. De har vårt fulla stöd”, sade Svanberg på bolagets webbplats.
Kreditvärderingsinstitutet Standard & Poor's sänkte på fredagen BP:s kreditvärdighet för långsiktig upplåning, precis som två andra institut gjorde i torsdags.
USA:s president Barack Obama har på grund av läckan skjutit upp nästa veckas resa till Australien och Indonesien, sannolikt till i höst. På fredagen kom han till New Orleans, på ett tredje besök sedan katastrofen inleddes.
I en CNN-intervju bemötte han kritik mot att han inte engagerat sig så mycket som folk skulle vilja.
– Jag skulle älska att få ägna tid åt att bara skälla och skrika åt folk, men det är inte det som jag är tillsatt för — mitt jobb är att lösa det här problemet, sade Obama.