Utrikesdagen 8/8 2007

DN bevakar klimatet globalt

Publicerad 2007-08-06 16:46

I Dhakas slum lever flyktingar som tvingas hemifrån av översvämningar och cykloner. Inom hundra år kommer en fjärdedel av Bangladesh att vara borta.

Mia Holmgren I Dhakas slum lever flyktingar som tvingas hemifrån av översvämningar och cykloner. Inom hundra år kommer en fjärdedel av Bangladesh att vara borta.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den globala uppvärmningen är en fråga som måste bevakas globalt. Därför reser Dagens Nyheters medarbetare till de platser på jordklotet där effekterna är som tydligast. Klimatet på jorden blir varmare, och det beror delvis på människans utsläpp av växthusgaser. Det har FN:s klimatpanel IPCC slagit fast i flera tunga rapporter i år.

Samtidigt får Al Gore en Oscar för sin dokumentär om växthuseffekten, skidorter i Alperna får slå igen, orkaner i tropiska områden verkar öka i styrka, småländska åar svämmar över och folkmord i Darfur sätts i samband med ökenutbredningen. Varje politiskt toppmöte med självaktning har utsläppen högst på dagordningen.

Kort sagt: nästan allt ser ut att ha ett samband med det som i medierna kallas för "klimatet".

DN ägnar förstås klimatfrågan stor uppmärksamhet. Vetenskapsredaktionens chef Karin Bojs - som framträder på Utrikesdagen tillsammans med professor Erland Källén - bevakar frågan ur ett vetenskapligt perspektiv. DN:s reseredaktion hjälper dig att resa grönare. På DN.se finns en kontinuerligt uppdaterad specialsajt med bakgrunder, analyser och senaste nytt.

Världenredaktionen har i år valt att besöka några av de platser på jorden där växthuseffektens följder är - och kan bli - som mest drastiska. Vi har berättat om smältande isar på Grönland, översvämningar i Bangladesh och rekordtorka i Australien. Vi har också besökt några av Kinas mest nedsmutsade platser och rest till Kalifornien -ett av världens biltätaste områden, som samtidigt ligger i framkant när det gäller åtgärder mot utsläppen.

Och våra korrespondenter skildrar förstås den politiska debatten kring klimatfrågan i "sina" länder.

På Utrikesdagen i konserthuset berättar Ole Rothenborg och Erich Stering om sin Grönlandsresa, och du får också tillfälle att diskutera klimatfrågan med våra övriga korrespondenter.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 29 15 tweets 14 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 1 0 tweets 1 rekommendationer

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 16 7 tweets 9 rekommendationer