Orkaner i Atlanten

Död och förödelse efter "Katrina"

Publicerad 2005-08-30 23:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Orkanen "Katrina" har förvandlat kustlandet i södra USA till en översvämmad katastrofzon. Mer än 100 människor befaras ha omkommit. Tusentals räddningsarbetare kämpar med att lyfta människor i säkerhet från hustak och trädtoppar.

Delstaten Mississippis guvernör Haley Barbour befarade på tisdagen att 50-80 personer omkommit i ett enda län, Harrison, där kuststäderna Biloxi och Gulfport drabbats hårt.

- Rapporterna har inte bekräftats men är troligtvis sanna och kommer sannolikt att stiga när vi räknar in de andra länen, sade Barbour till tv-kanalen NBC.

En talesman för stadsledningen i Biloxi uppgav att antalet döda troligen är större än under orkanen Camilles härjningar 1969, då 256 människor omkom i södra USA.

- Det kommer att sluta med hundratals. Camille var över 200 och vi ser nu framför oss mycket fler än så, sade Vincent Creel sedan uppemot tio meter höga vågor slagit in över kuststaden.

Från grannstaten Louisiana hade ännu inga uppdaterade dödssiffror lämnats, utöver tre personer som rapporterades döda redan i måndags. Borgmästare Ray Nagin i den evakuerade storstaden New Orleans berättade dock att flera döda setts flyta omkring i vattenmassorna.

- Vi har troligen 80 procent av staden under vatten; i vissa delar är vattnet så djupt som sex meter. Vi har fortfarande många invånare uppe på hustak. Båda flygplatserna står under vatten, sade Nagin till tv-kanalen WWL.

Från sjön Pontchartrain strömmade vatten in i staden, bland annat genom ett 60 meter brett hål i fördämningarna nära stadens centrum.

På tisdagskvällen svensk tid rapporterade CNN också om utbrett plundrande i de historiska franska kvarteren.

Enligt Louisianas guvernör Kathleen Blanco har över 700 nödställda plockats upp av räddningsarbetare i båtar och helikoptrar sedan stormen bedarrat.

- Vi vet att många liv har gått till spillo. Förödelsen överstiger våra värsta föraningar. Det är totalt förkrossande. Vi måste försöka rädda så många vi kan. Det är en tragedi, sade Blanco enligt AFP.

Nödställda har använt yxor, hammare och till och med hagelgevär för att kunna ta sig upp på taken på sina översvämmade hus. 47-årige James Johnson var instängd på sin vind i tolv timmar, innan han lyckades slå hål på innertaket med hjälp av en hammare och en skruvmejsel.

- Jag mår betydligt bättre nu, förklarade Johnson för AFP efter att ha blivit undsatt av brandmän i en liten plåtbåt.

Myndigheterna har manat alla som flytt undan ovädret att vara tålmodiga. I Mississippi infördes utegångsförbud och i Louisiana hade polisen order om att hålla alla utom räddningstjänsten borta från berörda områden.

Bedömare varnar för att de materiella skadorna kan göra "Katrina" till USA:s "dyraste" orkan hittills, med skador på över 25 miljarder dollar.

Enligt tv-kanalen CNN ligger 97 procent av den amerikanska oljeproduktionen i Mexikanska golfen nere.

"Katrina" har orsakat elavbrott för nästan fem miljoner människor. Elbolagen varnar för att det kan ta veckor innan strömtillförseln är återställd.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Brommamamma / SVT Brölis pappa har svårt att inte curla.

Barntillåten satir om överklassen

Rikemanssonen Bröli möter verkligheten i nya tv-serien. Rika barn minerad mark i barnkulturen – inget försvar finns. ”Pappas pengar” lördagar.

The Viktor Report: Ropen skalla – safari åt alla.

Peter Wolodarski: Ett farligt experiment i praktiskt grupphat.

KD-topps tankar på ”underklassafari” får känslorna att svalla.