Det störtade Air France-planet

Döda bärgas från störtat plan

Uppdaterad 2011-05-05 13:30. Publicerad 2011-05-05 11:34

Foto: AP Vrakdelar bärgades i juni 2009.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En första död kropp har bärgats från det Air France-plan som störtade i Atlanten under en flygning mellan Rio de Janeiro och Paris i juni 2009, uppger den franska polisen.

– Efter att ha varit under vatten i två år på 3.900 meters djup, fortfarande fastspänd i flygstolen, så är kroppen förfallen, sade det franska gendarmeriet i ett uttalande, enligt nyhetsbyrån AFP.

Samtliga 228 ombordvarande – däribland tre svenskar – omkom i olyckan.

Kvarlevorna av 51 personer bärgades senare ur havet efter olyckan, men merparten är fortfarande försvunna.

Man är hoppfull om att hitta fler kroppar bland vrakdelarna och också att flygplanets svarta lådor, som hittats de senaste dagarna, ska kunna ge mer klarhet i vad som hände vid kraschen.

Anhöriga till offren har krävt att samtliga kroppar ska hämtas upp från vraket, men den franska polisen sade i uttalandet att uppdraget kommer att möta ”mycket komplexa förhållanden utan motstycke”.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 29 15 tweets 14 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 1 0 tweets 1 rekommendationer

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 16 7 tweets 9 rekommendationer