En kvinna i Iran som dömts till stening för äktenskapsbrott anklagar myndigheterna för att ljuga för att kunna avrätta henne. Hennes advokat har flytt landet och söker enligt internationella medier asyl i Norge.
Fallet med den 43-åriga tvåbarnsmamman har väckt internationell uppmärksamhet. I förra veckan erbjöds hon asyl i Brasilien av president Luiz Inacio "Lula" da Silva.
Sakineh Mohammadi Ashtiani, vars avrättning tillfälligt har skjutits upp, anklagar iranska myndigheter för att lögnaktigt påstå att hon befunnits skyldig till att ha planerat mordet på sin make.
I torsdags lämnade en domstolstjänsteman den informationen till FN, men han sade också att "ingenting är slutgiltigt avgjort".
– I det här landet tror de att de kan göra vad som helst mot en kvinna, säger kvinnan nu i en intervju i brittiska The Guardian, gjord via en mellanhand.
– De ljuger, säger kvinnan i intervjun.
– De är generade över den internationella uppmärksamheten och de försöker desperat att avleda uppmärksamheten och förvirra medierna så att de kan döda mig i hemlighet.
Mohammadi Ashtiani säger att hon har dömts för äktenskapsbrott men frikänts från mordanklagelserna.
– Den som verkligen dödade min man är identifierad och satt i fängelse, men han är inte dömd till döden.
Hon berättar också att hon skrev på domen om äktenskapsbrott utan att inse att hon skulle stenas till döds, eftersom hon inte förstod det arabiska ord som användes.
Facktermer som används i Iran är ofta inlånade till det persiska språket från arabiskan.
Hennes advokat Mohammad Mostafaei har flytt landet. Utan honom känner hon sig ännu mer utsatt.
Advokaten uppgavs på lördagen vara på väg till Norge för att söka asyl. Enligt nyhetskanalen CNN har han fått visum till Norge.
Han har tidigare bland sina klienter haft minderåriga som anklagats för brott.