Under söndagen hölls lokalval i Turkiet. I Giremira utbröt vid lunchtid stor dramatik med våldsamheter. "Jag är skärrad", säger svenska riksdagsledamoten Anne Ludvigsson (S) som är på plats. Sex personer har dödats, enligt turkiska medier.
Sedan Anne Ludvigsson kom till Giremira, cirka 5.000 invånare, för att från morgonen övervaka valen har det varit incidenter hela tiden säger hon till DN.se.
- Både mindre och större bråk, men det senaste som hände vid tolv var skottlossning. Det är fullt med militärer, gendarmer, på vallokalsområdet, pansarvagnar, och jag har sett bråk provoceras fram av släktingar till byns borgmästare som företräder AKP.
Kalabalik har drabbat flera platser i de lokala valen i sydöstra landet och många har tvingats ta skydd. Enligt turkiska Hürriyets nätupplaga sköts en valbar man till döds i närliggande byn Akziyaret efter en våldsam konfrontation mellan rivaliserande grupper.
Nättidningen skriver att ännu en dödades i Kagizman, Karsprovinsen, och nyhetsbyrån Anatolian rapporterar att ytterligare två skjutits till döds i Licedistriktet i Diyarbakirprovinsen. Enligt nyhetsbyrån DHA dödades en femte i Ercek i Vanprovinsen och en sjätte i Incesuprovinsen.Sammanlagt ska över närmare hundra personer ha skadats i samband med valen.
Anne Ludvigsson och flera andra i Giremira har tagit sin tillflykt till något som hon beskriver som ett rektorsrum på en skola.
- Jag såg borgmästaren med egna ögon komma från sin trädgård där han hade gömt sitt vapen. Han sprang ut och hotade folk. Det mesta tyder på att våldet här var förberett och planerat. Antagligen insåg han att han skulle förlora makten efter femton år, säger Anne Ludvigsson.
AKP:s konkurrent, kurdiska DTP, är starkt i regionen och allt talade för att valutgången skulle gå deras väg i bland annat Giremira. Anne Ludvigsson säger att hon sett en upprorsmakare bli gripen av gendarmerna, men tumultet har fortsatt.
- Många har gjort sitt bästa för att se till att allt skulle gå ordentligt till. Jag och flera andra har gått runt och visat oss för att militären ska se att det finns observatörer utifrån på plats. Som det verkar nu avbryter man valet, säger hon.
Så skedde också en kort stund, men sedan militären återfått kontrollen fortsatte valet. Anne Ludvigsson säger att det runtom i landet har rapporterats om småfusk som mutor och annat.
- Jag har fått uppleva saker som inte hade velat uppleva. Det fortgår. Jag trodde verkligen att man kommit längre i Turkiet än vad jag har sett här i dag.
Anne Ludvigsson kom med sin parti- och riksdagskollega Ameer Sachet till Turkiet i fredags. Under gårdagen reste de runt och pratade med folk som visade sig ha stor oro för att något som detta skulle inträffa. Ameer Sachet befinner sig under valdagen i Midyat, några mil från Giremira. Där har inga större incidenter inträffat, säger han till DN.se.
- Däremot var det väldigt hätsk stämning på en skola som fungerar som vallokal. Det är väldigt olika på olika platser. Man blir lite rädd för det ligger i luften på något sätt. Valet går inte att jämföra med Sverige eller något andra europeiska länder, säger Ameer Sachet.
48 miljoner väljare ska under söndagen lägga sina röster i omkring 177.000 vallokaler i hela landet. Valet handlar om såväl borgmästare som ledamöter till lokala och regionala församlingar på ett 80-tal platser.