Oroligheterna i Albanien

Dödsskott hotar Albaniens EU-inträde

Publicerad 2011-01-22 12:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De tre dödsskjutningarna i Tirana kan försena Albaniens inträde i EU. ”Händelseutvecklingen är djupt beklaglig och hjälper inte Albaniens anseende utomlands”, säger Patrik Svensson, chargé d'affaires på Sveriges ambassad i Tirana, till DN.se.

En av dödsskjutningarna tycks ha fångats på film. På ett filmklipp på Youtube syns hur en man i folkmassan segnar ned. Han har träffats av ett skott som avlossats av en okänd gärningsman, enligt informationen som bifogats klippet. Ytterligare två män mötte samma öde och uppemot 60 skadades.

De dödande kulorna avlossades av polisen, hävdar den oppositionen. Premiärminister Sali Berisha avfärdar anklagelserna. Han säger att polisen inte sköt skarpt och att skotten därför måste ha kommit inifrån folkmassan. Han säger också att det inte kommer bli några uppror à la Tunisien:

– Ingen kan gripa makten med våld i det här landet, sa han i samband med en presskonferens.

Förra veckan briserade en korruptionsskandal i Albanien. Då sände tv ett inslag om hur vice premiärminister Ilir Meta ska ha varit inblandad i en muthärva under sin tid som utrikesminister tillsammans med bland andra ekonomiministern.

– Korruptionsskandalen gav oppositionen ytterligare luft under vingarna. Ilir Meta har avgått, men hävdar att han inte är skyldig till några oegentligheter, säger Patrik Svensson.

Den socialistiska oppositionen har länge krävt att ett omval genomförs. Den har avfärdat valresultatet från 2009-års parlamentsval i vilket borgerliga Albaniens demokratiska parti vann med liten marginal.

– Oppositionen har tidigare krävt att valurnor öppnas och att rösterna räknas om. Nu kräver man att röstlängderna gås igenom, säger Patrik Svensson.

Den före detta kommuniststaten Albanien önskar bli medlem i EU. För att det ska bli verklighet måste den först visa att det rör sig om en fullt fungerande demokrati där de mänskliga rättigheterna respekteras.

De senaste dagarnas händelseutveckling lär inte bättre på de redan halvsjaskiga oddsen. Så sent som förra året fick Albanien bakläxa i samband med landets ansökan om medlemskap.

I en rapport från EU-kommissionen framgår att Albanien måste stärka rättsväsendet och statsförvaltningen innan landet är redo för EU-medlemskap. Albanien måste också lösa problemen med korruption och organiserad brottslighet. Först när EU:s ministerråd anser att Albanien uppfyller de politiska kraven om demokrati och mänskliga rättigheter får landet status som kandidatland.

De tre män som sköts till döds var 38, 42, respektive 50 år gamla.

Socialistpariets ordförande, Edi Rama, tillika borgmästare i Tirana, säger att regeringen bär ansvart för deras död. Han flaggar för fler protester.

– Oppositionen ska vika en dag åt sorgearbete, men efter att vi hedrat de döda i en manifestation för frihet och rättvisa kommer vi att konfrontera Sali med allt det historiska och samhälleliga ansvar vi känner för att göra oss kvitt den här outhärdliga regimen av tjuvar, sade Edi Rama på lördagen, enligt nyhetsbyrån Reuters.

Ett 30-tal svenskar, inklusive ambassadens personal, är registrerade på ambassaden som boende i Albanien. Utrikesdepartementets reseinformation för Albanien har inte ändrats med anledning av fredagens våldsamma demonstrationer.

– Ambassaden följer noga händelseutvecklingen och kan ändra reserekommendationerna om det skulle bli nödvändigt, säger Patrik Svensson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 32 15 tweets 17 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Darko Vojinovic / AP

Sjöng inte – skickas hem

Bröt kontrakt. Adem Ljajic vägrade sjunga den serbiska nationalsången inför landskampen mot Spanien. Nu sparkas han från landslaget.

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 1 0 tweets 1 rekommendationer

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 9 9 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?