Los Angeles .
Delstaten New Mexico har avskaffat dödsstraffet. På onsdagen skrev guvernören och demokraten Bill Richardson under lagen. Beslutet var "slutet på en lång, personlig resa", sade han.
Oavsett vad jag själv anser om dödsstraff, har jag inte förtroende för systemet som det fungerar nu, sade han.
- Om delstaten ska ta på sig det enorma ansvaret att råda över liv och död, måste systemet för att utdöma detta slutgiltiga straff vara perfekt och aldrig gå fel. Men i verkligheten är systemet inte perfekt — långt därifrån. Oskyldiga människor har satts i dödsceller över hela landet.
Sedan dödsstraffet återinfördes i USA 1976 har en person avrättats i New Mexico. Med onsdagens beslut har 14 delstater avskaffat detta straff.