Terrordåden i Oslo och på Utøya

Dödstalen justeras ned

Publicerad 2011-07-25 17:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Antalet döda i de norska terrorattentaten justeras ned. Sammanlagt beräknas 76 ha dött på Utöya och i Oslo, och inte 93 som tidigare angetts.

Polisens presskonferens på måndag eftermiddag inleddes med informationen att det är färre människor som dött i Anders Behring Breiviks två attentat än vad man tidigare räknat med. På Utöya räknade man tidigare med 86 döda, men där ska den korrekta siffran vara 68. I Oslo meddelades att åtta dött, vilket är en mer än de sju som man tidigare räknat med.

Anledningen till att siffran slog så fel först var enligt polisen det kaos som rådde på ön Utöya på fredag kväll. Vissa kroppar kan ha räknats flera gånger. Polisen var ändå övertygad om att det var nödvändigt att gå ut med en mer korrekt siffra än de tio döda som först nämndes i vissa pressuppgifter.

Polisen påpekade att antalet döda kan komma att räknas upp under kommande dagar. Sökande efter kroppar pågår fortfarande, både på ön och i fjorden.

Under frågestunden efter presskonferensen fick polisen svara på den kritik som framförts om den tid det tog att komma till undsättning på Utöya.

– Bil är det snabbaste transportmedlet för att ta sig från Oslo. Vi har inte obegränsat med helikoptrar, vi har en, sade polisens stabschef John Fredriksen, och tillade:

– Beredskapstruppen tillkallades klockan 17.38. De var på Utöya 18.25. Bättre respons än så kan man inte begära.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 32 15 tweets 17 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Darko Vojinovic / AP

Sjöng inte – skickas hem

Bröt kontrakt. Adem Ljajic vägrade sjunga den serbiska nationalsången inför landskampen mot Spanien. Nu sparkas han från landslaget.

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 1 0 tweets 1 rekommendationer

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 9 9 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?