Källarfångarna i Amstetten
Dom faller på torsdag
Publicerat 2009-03-17 17:32
AP Photo/Helmut Fohringer Josef Fritzl
S:T PÖLTENDomen i Fritzl-målet kommer redan på torsdag. Rättens arbete har gått snabbare än beräknat. De tre yrkesdomarna och de åtta juryledamöterna ägnade stora delar av den andra rättegångsdagen åt se det videoförhör som hållits med Elisabeth Fritzl och där hon berättar om sina 24 år i fångenskap.
Källarfångarna i Amstetten
- Senaste nytt
- Fritzl flyttad till fängelseklinik
- Fallet Fritzl - det här har hänt
- Fritzl dömd för mord
- Åklagaren pläderar för maxstraff
- "Fritzl är en emotionell analfabet"
- Fritzl riskerar livstid
- "Feg in i det sista"
Josef Fritzl såg förhöret för första gången.
– Han följde det uppmärksamhet. Hur han reagerade kan jag inte säga, berättade rättens talesman Franz Cutka på den dagliga presskonferensen på tisdagseftermiddagen.
Även ett förhör med en bror till Elisabeth Fritzl spelades upp.
Dessutom hördes en medicinsk expert kring mordåtalet. Josef Fritzl är åtalad för mord eftersom han underlät att kalla på hjälp när ett av Elisabeth Fritzl barn drabbades av andnöd och sedermera dog efter födseln.
På onsdagen ska den rättspsykiatriska expert höras som yttrat sig om Josef Fritzl psykiska hälsa höras. Hon har förklarat att han är psykiskt frisk om än kraftigt emotionellt störd. Allt som allt har processen gått snabbare än beräknat. På torsdag håller åklagaren och försvararen sina slutpläderingar och sedan väntas domen.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...












