Tyska valet 2009
Nu börjar dragkampen mellan tyska segrarpartierna
Publicerat 2009-10-05 10:49
BERLIN.En vecka efter det tyska valet börjar i dag förhandlingarna mellan segrarpartierna. De ackompanjeras redan från början av krav och hot från anhängare respektive motståndare. Skatterna, kärnkraften och sjukvården blir tre viktiga frågor.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Tyska valet 2009
- Nyheter
- Tyska regeringen klar
- Tysk socialdemokrati faller sönder efter valet
- Tyska medier dagen efter valet
- Borgerlig valseger i Tyskland
- Reinfeldt: Ett tvångsäktenskap är över
- Westerwelle trolig tysk utrikesminister
- Vädret avgör valdeltagandet
- De fem partierna
- Merkel tros sitta säkert som kansler
- FDP:s ledare får nyckelroll i tyska valet
- Fakta/bakgrund
- Minoritet kan bli majoritet
- Analyser
- Sänkt skatt ödesfråga för Merkel
- Merkel är redo att sänka skatter
- Valutgången bäddar för stormiga år
- Förbundskanslern sitter kvar med FDP eller SPD
- Privatresor med tjänstebil bränsle i tysk valkampanj
Segern var odiskutabel. Närmare 21 miljoner tyskar röstade på Kristdemokraterna (CDU/CSU) eller liberala FDP, 1,2 miljoner fler än dem som valde Socialdemokraterna, Vänstern eller De gröna.
Efter valet 2005 tvingades kristdemokraten Angela Merkel att regera tillsammans med Socialdemokraterna, som dessutom var nästan lika stora som CDU/CSU.
Nu får Merkel regera med sin favoritpartner, liberala FDP.
Få om ens någon tror dock att Angela Merkel kommer att ändra sin pragmatiska mittenkurs. Redan på valkvällen gjorde hon klart att hon vill vara alla tyskars kansler. Budskapet upprepades för säkerhets skull två gånger under kvällen.
Frontalkrockar är alltså inte att vänta, frågan är bara hur de ska kunna undvikas.
Kärnkraften är ett exempel.
På måndagen har miljöorganisationen BUND utlyst en demonstration utanför CDU-högkvarteret för att protestera mot regeringskoalitionens kärnkraftsplaner.
Både CDU och FDP är överens om att vilja förlänga löptiderna för de 17 återstående kärnreaktorerna och upphäva det beslut som Gerhard Schröders röd-gröna regering fattade 2002. Enligt detta ska den sista reaktorn tas ur drift 2021.
Ett möjligt förslag i syfte att beveka opinionen är att energiföretagen måste avsätta en del av vinsterna till en satsning på förnybar energi. Skälet är att det vore ytterst lönsamt för företagen att få driva de redan avskrivna kärnkraftverken vidare.
På måndagen efter valet steg börskurserna för energiföretagen och en företrädare för en av jättarna krävde ett snabbt besked från regeringen.
Skatterna är FDP:s hjärtefråga. Även Kristdemokraternas bayerska systerparti CSU (Kristligt sociala unionen) har profilerat sig som skattesänkare. Angela Merkel har varit vagare, hon har utlovat skattesänkningar, men inte sagt när.
Här måste CDU på något vis gå FDP och CSU till mötes.
Under den förra mandatperioden var FDP ofta regeringens värsta kritiker. Inte minst gällde det den sjukvårdsreform som Kristdemokraterna och Socialdemokraterna kunde enas kring efter långa förhandlingsnätter.
Enligt den ska skattepengar samt avgifterna från arbetsgivarna och arbetstagarna gå till en sjukvårdsfond som sedan ska fördela dem vidare till de olika sjukkassorna.
FDP har kallat fonden för ett byråkratiskt monster, Angela Merkel förklarade dock redan dagen efter valet att hon inte var beredd att skrota fonden.
FDP kräver också, i likhet med arbetsgivareföreningen, att anställningsskyddet luckras upp. Om det blir lättare att säga upp anställda vågar man också anställa är argumentet. Även här har Angela Merkel, åtminstone före valet, visat sig skeptisk.
FDP är hälften så stort som CDU/CSU, styrkeförhållandet är alltså annorlunda än inom den förra regeringen och Kristdemokraterna tänker inte vara lika kompromissvilliga som i regeringssamarbetet med Socialdemokraterna.
Samtidigt kan inte Merkel och hennes partikamrater låta FDP gå tomhänt från förhandlingsbordet.
Den legendariske tyske fotbollstränaren Sepp Herberger myntade uttrycket ”nach dem Spiel ist vor dem Spiel” (efter matchen är före matchen), det kommer alltid en ny match, man kan aldrig vila på lagrarna.
Detsamma gäller för politiken i Tyskland. Visserligen är mandatperioderna fyraåriga, men det väntar alltid ett delstatsval runt hörnet.
Så även nu. I maj är det val i Tysklands största och därmed mest prestigefyllda delstat Nordrhein-Westfalen med 18 miljoner invånare. Där har CDU/FDP makten sedan valet 2005 och man inte vill inte att resultatet av regeringsförhandlingarna ska skrämma bort väljarna.
Det var när Socialdemokraterna förlorade Nordrhein-Westfalen som S-kanslern Gerhard Schröder utlyste nyval hösten 2005.
Som av en händelse hålls också förhandlingarna i det palats som Nordrhein-Westfalen har i Berlin, där samlas i dag de tre partidelegationerna. Angela Merkels målsättning är att förhandlingarna ska vara klara före den 9 november. När politiker från hela världen kommer till Berlin för att fira 20-årsminnet av murens fall ska det finnas en tysk regering att ta emot dem.
Läs mer: Valutgången bäddar för stormiga år
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...















