Sudan och Sydsudan

Efterlyste Omar al-Bashir vann valet i Sudan

Uppdaterad 2010-04-26 19:15. Publicerad 2010-04-26 16:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sudans president Omar al-Bashir, det enda statsöverhuvud i världen som är efterlyst av Internationella brottsdomstolen ICC, säkrade på måndagen sin position genom att vinna presidentvalet i Afrikas till ytan största land.

Därmed har mannen som för 24 år sedan tog makten i en kupp och som är efterlyst för krigsbrott i regionen Darfur i sina egna ögon vunnit den legitimitet som han så hett åstundat. Till al-Bashirs ”meriter” räknas också att han lät al-Qaidaledaren Usama bin Ladin bo i Sudan under en femårsperiod på 1990-talet – en period då terrorledaren till stor del byggde upp sitt dödliga nätverk.

Valen i Sudan för två veckor sedan gällde såväl presidentposten som parlamentet och regionala och lokala församlingar. I södern röstade man också om ny ledare för landsdelens självstyrelseregering.

Enligt vad den sudanesiska valkommissionen uppgav på måndagen vann al-Bashir 68 procent av rösterna, medan ledaren för landets halvautonoma södra del, Salva Kiir, omvaldes och fick 92,99 procent.

Den 66-årige Omar al-Bashir framträdde själv i sudanesisk tv efter att valresultatet offentliggjordes på måndagen. I ett kort tal förklarade han att sudaneserna nu ”uppnått denna moraliska seger inför världens ögon på ett civiliserat, högklassigt och öppet sätt”.

Presidenten bedyrade också att den folkomröstning om eventuell delning av det jättelika landet i en syd- och en norddel som är planerad till nästa år också ska hållas enligt schema.

– Jag försäkrar er att folkomröstningen i södra Sudan ska hållas som planerat, sade al-Bashir och lovade även att verka för fred i den krigshärjade Darfurregionen.

EU uttryckte dock oro över hur rösträkningen gått till, och i ett uttalande på måndagen som unionens utrikesministrar stod bakom underströk man att det inte kan bli tal om straffrihet för personer som Omar al-Bashir.

Det var förra året som ICC utfärdade en arresteringsorder för al-Bashir som misstänks för krigsbrott och brott mot mänskligheten i den sex år gamla konflikten i Darfur. al-Bashir ser åtalet som en västerländsk sammansvärjning mot Sudan och nekar till alla anklagelser.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

En tolvårig pojke knivskar polis

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i Rinkeby i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Scanpix

Jonas Sjöstedt väljer USA före Kuba

Svarar på kritiken: ”Det är självklart så att Kuba är en politisk diktatur och att USA, trots alla sina brister, är en politisk demokrati.”

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Linda Flood Roslin Spigner (till höger) , här med Yvonne Saunders, ägnar all ledig tid åt att rekrytera nya volontärer.

Volontärer ska rädda Obama

Nio månader kvar till valet. Det är bråda tider för gräsrötterna som ska hjälpa Barack Obama till ytterligare en mandat­period i Vita Huset.

Mick Jagger spelar för Obama. Med BB King och Jeff Beck.

Det här fokuserar Obama på. De fyra viktigaste punkterna inför valet.