Egypten vägrar stoppa iranska skepp

Uppdaterad 2010-06-18 15:13. Publicerad 2010-06-18 12:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Egypten går inte med på en israelisk begäran om att stoppa den hjälpflotta från Iran som sägs vara på väg mot Gaza. Det rapporterar israeliska medier som i sin tur läst arabiskspråkiga tidningar på nätet.

Enligt egyptiska källor ska Israel ha bett den egyptiska säkerhetstjänsten att hindra de iranska skeppen från att passera genom Suezkanalen.

Egypten gick inte med på den israeliska begäran, eftersom det skulle vara i strid med de internationella lagar som reglerar trafiken genom Suezkanalen.

Egypten förklarade också att de inte kunde stå i vägen för den muslimska världens vilja att ge bistånd till Gaza och lyfta blockaden.

Israel uppges ha sagt som stöd för begäran att Iran hjälper Hamas att arbeta emot Egypten.

Det återstår att se på vilket sätt Israels avsikt att lätta på blockaden av Gaza kommer att förverkligas.

- Det har varit många ord tidigare. Vi ska bedöma de israeliska myndigheterna efter deras gärningar, inte efter deras ord, sade Unrwas talesman Chris Gunness.

Unrwa är FN:s organ för de palestinska flyktingarna.

Enligt anonyma källor inom den israeliska militären kommer Israel omedelbart att tillåta all mat och alla hushållsartiklar att passera in i Gaza, rapporterar tidningen Haaretz. Tidigare har Israel haft en lista över vilken sorts mat som godkänts, och den listan har ständigt förändrats.

Israel kommer att fortsätta med sjöblockaden och med kontrollerna så att varken vapen eller krigsmateriel kommer in.

En av stötestenarna är byggmaterialet cement, som enligt Gazaborna behövs för att bygga upp förstörda hus, men som enligt Israel kommer att användas av Hamas för militära byggen.

Premiärministerns uttalande om att Israels säkerhetskabinett fattat ett beslut att lätta blockaden mot Gaza publicerades bara på engelska. I den hebreiska versionen av samma uttalande nämndes ingenting om att något beslut skulle vara fattat.

Den engelska texten, som också sändes ut till utländska diplomater, var till betydande delar olik den hebreiska texten, skriver tidningen Haaretz. Det är inte klart om skillnaderna beror på ett försök att vinna tid under de internationella påtryckningarna, eller om det är ett slarvfel.

Den palestinske presidenten Mahmud Abbas krävde att USA måste fortsätta att trycka på Israel om ett lyftande av blockaden. Kravet framfördes till det amerikanska sändebudet George Mitchell under samtal i Ramallah.

President Abbas sade att ett lyftande av blockaden skulle gynna ett återupptagande av de direkta fredssamtalen.

Mitchell har skött de indirekta fredssamtalen och agerat budbärare i dem sedan de påbörjades i maj.


(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.