Den tidigare egyptiska presidentkandidaten Mohamed ElBaradei kan bli Arabförbundets nya observatör i våldets Syrien, erfar arabiska medier.
Enligt flera arabiska medier, bland andra Kairotidningen al-Ahram, har Arabförbundets chef föreslagit den respekterade egyptiska politikern Mohamed ElBaradei som speciellt sändebud till Syrien. Uppgiften är att genomföra organisationens plan för ett slut på våldet i landet. Enligt källor till tidningen Asharq Alawsat har egyptiern övervägt att tacka ja.
Arabförbundet drog i tisdags tillbaka sin observatörsgrupp från Syrien sedan värdlandet vägrat acceptera fredsplanen. Observatörsgruppen har mött hård kritik både utifrån och från enskilda deltagare i gruppen för att inte ha tagit sin uppgift på allvar. Enskilda observatörer anklagas för att mest ha suttit på hotellrummet.
ElBaradei tillkännagav den 14 januari att han inte längre är kandidat i det kommande presidentvalet i Egypten. Hans beslut var en protest mot att det tillfälligt styrande militärrådet misslyckats med att leda landet.
Fredspristagaren och förra chefen för FN:s atomenergiorgan Mohamed ElBaradei var en av de tidiga förgrundsgestalterna i den gryende oppositionen mot Egyptens diktator Hosni Mubarak. Vid sin återkomst till hemlandet närde många demokratiaktivister ett hopp om att han skulle kunna utmana Mubarak. ElBaradei stöddes aktivt av bland andra Wael Ghonim, mannen som startade den Facebooksida som blev en av katalysatorerna för revolutionen.