Eniga: Säkrare lagring av kärnbränsle

Uppdaterad 2010-04-13 22:55. Publicerad 2010-04-13 16:04

Foto: Jewel Samad / AFP Photo

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA och Ryssland har kommit överens om att flytta 68 ton plutonium från sitt vapenprogram till civil framställning av el, sa USA:s president Barack Obama när han avslutade toppmötet om kärnvapen i Washington på tisdagen.

Toppmötet gav flera konkreta resultat:

Viktigast är att de 47 ledarna enades om att bekämpa illegal handel med uran och plutonium som går att använda till vapen. Mexiko lovade att ställa om sin forskningsreaktor till att drivas med låganrikat uran. Ryssland satsar 17,5 miljarder kronor på att göra sig av med sitt vapenplutonium ur sitt försvarsprogram.

Senare på kvällen föreslog Frankrike att de statsmän vars länder förser terrorgrupper med kärnvapenmaterial ska ställas inför en internationell domstol.

Chile och Kanada har också gett upp sina lager av kärnmaterial som skulle kunna användas av terrorister.

- Vi lyssnade till varandra med ömsesidig respekt, sa president Obama som var nöjd med konferensen när han på tisdagskvällen höll sitt avslutningsanförande.

- Vi enades om allvaret bakom hotet och en förståelse för riskerna. Kärnvapenterrorism är ett hot som måste bekämpas genom att skydda kärnmaterial. Vi har valt att inom fyra år säkra alla utsatta förvaringsplatser runt om i världen.

Barack Obama sa även att Ryssland och USA kommit överens om att 68 tons plutonium tas ur ländernas vapenprogram för att istället användas för att tillverka elektricitet.

- Vi är också överens om att ansvaret ligger på länderna att förstärka lagar och vidta åtgärder. Men vi måste få ett hållbart internationellt samarbete där andra länder också måste komma med, sa han också.

Toppmötet tjuvstartade redan på måndagen med flera överläggningar på tu man hand mellan president Obama och bland andra Kinas president Hu Jintao. Ett möte som bland annat resulterade i att Kina anslöt sig till USA:s linje om att låta sina FN-delegationer arbeta fram ett förslag till sanktioner mot Iran, ett land som pekats ut som ett framtida kärnvapenhot av bland andra USA och Storbritannien.

Iran hävdar å sin sida att det rör sig om ett civilt kärnenergiprogram med syfte att producera elektrictet.

USA:s utrikesminister Hillary Clinton träffade sent på måndagen representanter för de fem permaneta medlemmarna av FN:s säkerhetsråd inklusive Tyskland för att diskutera frågan om Iran, skriver reuters på tisdagen.

Under den öppna delen av mötets öppnande sa den amerikanske presidenten också att alla länder i dag har en möjlighet att ta ett steg mot att se till så att lager och kärnvapen förvaras säkert. Risken att terrorister skulle försöka komma över höganrikat uran eller plutonium är Washingtonmötets röda tråd.

På tisdagen stod det också klart att nästa toppmöte om kärnvapen kommer att hållas i Sydkorea om två år, 2012.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 13 10 tweets 3 rekommendationer

BBC använde fel bild. Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1677 81 tweets 1596 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan