EU:s miljöministrar försöker nu ta nya tag efter misslyckandet i Köpenhamn. Men för dagen är det mest besvikelse och frustration som råder.
– Resultatet i Köpenhamn var verkligen inte vad klimatet behöver, konstaterade miljöminister Andreas Carlgren (C) efter att ha lett Sveriges sista ministermöte som EU-ordförande.
– Det är uppenbart att USA och Kina inte ville ha mer än vad vi uppnådde och jag beklagar det.
Besvikelsen bland ministrarna är enorm över att det inte gick att uppnå mer och Carlgren kallade mötet i Köpenhamn för en katastrof. Men EU:s miljökommissionär Stavros Dimas försökte ändå se några ljusglimtar och lyfte fram att det i pappren från Köpenhamn åtminstone står att temperaturökningen inte ska vara mer än 2 grader. Även om det inte sägs hur det ska gå till att få stopp på uppvärmningen.
Ett av problemen är att en av världens största utsläppare, Kina, uppenbarligen inte är intresserat av ett globalt bindande avtal.
– Det kommer att bli en knäckfråga i de internationella förhandlingarna att få med Kina, säger Carlgren.
Men han tycker inte att EU missbedömt kinesernas vilja inför mötet.
– Det handlar om otillräcklig förmåga att motsvara världens förväntningar från Kinas sida vid mötet i Köpenhamn, säger han.
Frågorna tornar nu upp sig om vad EU konkret kan göra för att få Kina, USA och andra stora utsläppare att vilja gå med på bindande avtal och att göra mer för att minska sina utsläpp. Tisdagens möte i Bryssel gav inte några sådana svar. EU-kommissionen får nu några veckor på sig att utvärdera överenskommelsen i Köpenhamn och lägga fram en analys. Den kommer miljöministrarna att diskutera när de möts i Sevilla i mitten av januari. Förhoppningen är att de då ska kunna formulera hur de ska gå vidare.
– Det bästa scenariot är att vi kan få ett avtal i november/december nästa år i Mexiko, sade Teresa Ribera, spansk miljöminister som tar över ordförandeklubban från Carlgren vid årsskiftet.