EU-kommissionen har helt tappat tålamodet med Frankrikes behandling av romer. Nu hotar rättsliga efterspel. ”Nu får det vara nog!” dundrade EU:s justitiekommissionär Viviane Reding på en pressträff i Bryssel, där hon aviserade att EU-kommissionen är på väg att vidta åtgärder mot Frankrike på grund av den senaste tidens rivningar av romska läger och hundratals utvisningar till Rumänien och Bulgarien.
Det som fått sinnet att rinna över på Reding är ett dokument som läckte ut häromdagen och som visar att franska ministrars försäkringar om att aktionerna inte varit riktade mot en särskild grupp är lögn.
Tvärtemot ministrarnas bedyranden till EU-kommissionen säger den skriftliga ordern till landets polis att ”trehundra läger eller olagliga bosättningar måste rensas inom tre månader, romska läger ska prioriteras”. Instruktionen gick ut från inrikesministeriet den 5 augusti och var undertecknad av inrikesminister Brice Hortefeux stabschef.
Reding känner sig uppenbart lurad av ministrarna.
– Detta är inte en liten förseelse i ett så viktigt läge. Efter elva år i kommissionen vill jag gå längre: detta är en skam, sade hon.
I sak vill hon inleda så kallade överträdelseärenden mot Frankrike, vilket är EU-kommissionens verktyg för att ingripa mot EU-länder som bryter mot unionens regler. Som en sista instans kan fallet hamna i EU:s domstol med böter som följd.
Kritiken handlar bland annat om huruvida kollektiva utvisningar har skett, om det funnits möjlighet att överklaga, om rätten att röra sig fritt i andra EU-länder respekterats och om det räckt att tillhöra en viss grupp för att bli utvisad.
– Diskriminering på grund av etniskt ursprung eller ras har ingen plats i Europa, sade Reding.
Hon kommer nu att begära att kommissionens ordförande José Manuel Barroso hanterar frågan skyndsamt, så att en öveträdelseprocedur kan inledas. För själv är Reding övertygad om att det blir nödvändigt.
I Paris möttes Redings utfall med förvåning och med kommentarer om att en konflikt knappast gynnar romernas sak.
Många andra reaktioner kan sammanfattas med: Bättre sent än aldrig. Hjälporganisationer och EU-parlamentariker av alla färger har i flera veckor krävt att EU-kommissionen ska agera mer kraftfullt mot Frankrike.