Turkiets väg in i EU

Turkiet på krigsstigen mot Cypern

Uppdaterad 2011-09-19 18:36. Publicerad 2011-09-19 13:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Turkiet trappar upp dispyten med de EU-anslutna grekcyprioterna om provborrningar till havs sydost om Cypern.

Premiärminister Recep Tayyip Erdogan sade på måndagen att Turkiet i överenskommelse med turkcyprioterna kan börja utforska gasfyndigheter i östra Medelhavet, i likhet med de planer som Cypern, Israel och Grekland har.

– Inom en mycket kort tidsrymd, möjligen redan den här veckan, kan det hända att vi kommer att starta arbetet i den här särskilda ekonomiska regionen, sade Erdogan på en presskonferens innan han reste till USA.

EU varnade Turkiet för att komma med hot i den pågående konflikten med Cypern.

– Vi uppmanar Turkiet att avstå från alla former av hot eller agerande som negativt kan påverka de goda grannrelationerna och fredliga lösningar på gränsdispyter, sade Maja Kocijancic, taleskvinna för EU:s utrikeschef Catherine Ashton.

Erdogan sade att turkisk militär kommer att övervaka aktiviteterna i området med flyg, en fregatt och torpedbåtar.

Cypern har redan inlett förberedelserna för prospekteringen. Ett amerikanskt bolag har anlitats för ändamålet.

Turkiet ogillar projektet och hävdar att naturresurserna i området tillhör hela ön — även den turkcypriotiska nordsidan, som sedan 1970-talet räknar sig som självständigt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 13 10 tweets 3 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1758 81 tweets 1677 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan