Det svenska EU-ordförandeskapet säger nu att det är "för tidigt" att erkänna en palestinsk stat. Utspelet kommer sedan den palestinska ledningen aviserat att den förbereder sig på att ansöka om erkännande som självständig stat hos FN:s säkerhetsråd.
I söndags sade den palestinske chefsförhandlaren Saeb Erakat att ledningen planerar att vända sig till säkerhetsrådet och ansöka om "en självständig palestinsk stat med östra Jerusalem som huvudstad och med gränser från juni 1967."
- Jag tror inte vi är där ännu, säger utrikesminister Carl Bildt vid EU:s utrikesministermöte i Bryssel.
- Det vore bra om vi kunde erkänna en palestinsk stat. Men det måste finnas en först, så jag tror att det här är något för tidigt, säger han.
Israel reagerade starkt på det palestinska utspelet. I måndags varnade utrikesminister Avigdor Lieberman för att en ensidig palestinsk självständighetsförklaring i Israel skulle tolkas som att alla hittillsvarande avtal mellan folken är upplösta. Bland annat hotar då ytterligare israeliska annekteringar av Västbanken, enligt Lieberman.