Gaskonflikten

Europa får gas igen

Publicerad 2009-01-20 07:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Klockan åtta på tisdagsmorgonen släpper ryska Gazprom på gasen till Europa igen.

- Gazprom och (Ukrainas statliga energibolag) Naftogaz återupptar den normala verksamheten för leverans och transport, sade Gazproms talesman Sergej Kuprijanov till Reuters tidigt på tisdagsmorgonen.

Ordern om att gasen ska flöda igen gavs vid midnatt.

Ryssland och Ukraina skrev på det nya avtalet på måndagseftermiddagen. Det löper på tio år.

Enligt myndigheterna tar det minst 36 timmar efter omstarten av gasledningssystemet innan gasen når Europa.

EU som har blivit allt mer irriterat över att gasgrälet skadat europeiska konsumenter, sade att det inte anser att krisen är över förrän det går att konstatera att gasen verkligen nått fram.

- För EU kommer det avgörande ögonblicket när nya leveranser registreras vid våra gränser, sade Martin Riman, industriminister i Tjeckien som just nu innehar det roterande ordförandeskapet i EU.

Central- och Sydeuropa har frusit i veckor.

Ryssland stängde av leveranserna till Ukraina på nyårsdagen efter oenighet om hur mycket Ukraina skulle betala. Sex dagar senare avbröts vidareleveranserna till övriga Europa, och Ryssland anklagade Ukraina för att ha stulit de europeiska kundernas gas. Ukraina anklagade för sin del Ryssland för att idka utpressning mot européerna.

Vladimir Putin sade när avtalet undertecknades att kontraktet ger Ukraina 20 procents rabatt på det "marknadspris" som Ryssland tar ut av sina västeuropeiska kunder. Ukraina, som är i en djup ekonomisk kris, har sagt att landet inte har råd att betala fullt pris.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.