Europeisk rymdraket skjuts upp

Uppdaterad 2012-02-13 12:14. Publicerad 2012-02-13 09:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: ESA

Den europeiska rymdraketen Vega gjorde på måndagen sin jungfrufärd.

Vega är den minsta av tre typer av rymdfarkoster i ESA:s flotta. Den har utvecklats främst med finansiering från Italien, och är avsedd att bära lättare satelliter.

På måndagen klockan 11 sköts den första Vega-raketen upp från Europas rymdbas i Kourou i Franska Guyana. Den ska placera nio satelliter i omloppsbana runt jorden.

Vega ingår i en satsning från ESA, den europeiska rymdmyndigheten. Italien är huvudfinansiär, men också Belgien, Frankrike, Nederländerna, Spanien, Schweiz och Sverige deltar.

Ruag Space – vars svenska delar är baserade i Göteborg och Linköping – skriver i ett pressmeddelande att man till Vega har konstruerat en ny styrdator som är både snabbare och lättare än den som används i Ariane 5.

– Det har varit perfekt hela vägen, sade Lars Nordfeldt, informationschef på Ruag Space i Göteborg, till TT vid lunchtid om uppskjutningen – med förbehållet att Vega då ännu inte hade placerat ut alla de nio satelliter som ingår i denna första flygning.

Förutom datorn på denna första Vega, som är en slags provkörning, har Ruag Space i nuläget order på ytterligare fem styrdatorer. Men det kan bli många fler. Enligt Nordfeldt kan Vega-raketer komma att skicka satelliter och annat till väders 2—5 gånger per år.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 13 10 tweets 3 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1772 87 tweets 1685 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan