Det svenska ordförandeskapet i EU fördömer Irans avrättning av 20 personer i helgen.
Hängningarna ägde rum i ett fängelse i Karaj väster om Teheran och de avrättade, som var mellan 35 och 48 år gamla, hade dömts för narkotikahandel.
"Ordförandeskapet fortsätter att uppmana de iranska myndigheterna att avskaffa dödsstraffet fullständigt och, under tiden, införa ett tillfälligt stopp på avrättningar", sade svenska regeringen i ett uttalande.
De senaste hängningarna gör att totalt 161 personer avrättats i Iran hittills i år. Förra året avrättades 248 personer i landet, enligt en sammanställning som nyhetsbyrån AFP gjort. Enligt Amnesty International skedde 346 avrättningar.
Relationerna mellan Iran och EU har varit ansträngda sedan Iran gripit nio lokalanställda vid den brittiska ambassaden i Teheran. I fredags fick de iranska ambassadörerna i EU:s huvudstäder ta emot officiella protester mot gripandena.