• Två rebeller försökte ge upp i februari 2007 när de besköts av en Apache-helikopter, men en militäradvokat konstaterade att man inte kan kapitulera till en helikopter, varpå de två sköts ihjäl. Vid minst tre andra tillfällen har personer fått ge upp till helikoptertrupper, skriver New York Times.
• Svårigheter att signalera tydligt och uppfattad ohörsamhet har lett till våld vid vägspärrar – i september 2005 försökte två amerikanska soldater stanna ett fordon med ljussignaler och varningsskott, därpå öppnade de eld och avlossade över 100 kulor var. Mannen och kvinnan i framsätet dog och de två små barnen i baksätet överlevde med skottskador.
• I juni 2005 dödades två barn och fem vuxna i ett fordon med elva civila nära Ramadi. Militären hade siktat på motorhuven, men kulorna hade gått igenom och träffat barnen som trängts ihop på golvet, skriver the Guardian.
• Ett ögonvittne berättar om en plutonchef som vid upprepade tillfällen under sensommaren 2005 kommenderade fram civila att rensa vägar från bråte då han trodde att det kunde finnas vägminor.
• En fånge berättar att marinsoldater i januari 2007 knuffat ut honom på ett minfält och tvingat honom att börja gräva.
• Flera barn har utsatts för övergrepp – en sexårig pojke torterades av okända. Hans kropp hittades senare med små borrhål i huvudet, skriver SVT.
I en rapport misstänker amerikanska soldater att irakiska officerare skurit av fingrar på en fånge och hällt syra på honom.
• Vid ett tillfälle som påminner om övergreppen i Abu Ghurayb poserar en soldat med en gråtande fånge med hånande ord skrivna med tusch i pannan.
• Vid flera tillfällen har amerikanska styrkor också ingripit – vid ett besök på en polisstation i Ramadi hörde en soldat skrik och hittade i en cell två svårt medtagna fångar, som han fick förflyttade ur irakiskt förvar.