Spänningen kring Nordkorea

Expert: Läget på Koreahalvön farligare än många tror

Publicerad 2013-04-05 17:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Läget på Koreahalvön är farligare än vad många analytiker, USA och Sydkorea tror, anser Wilhelm Agrell, professor i underrättelseanalys i Lund. När osäkerheten är mycket stor om en motparts avsikter famlar man i bedömningarna, säger Agrell. Då präglas analyserna av mönsterteori och sunt förnuft-resonemang.

– Mönsteranalys är när man ser hur det har gått i tidigare kriserna. Man säger att det här är nordkoreansk retorik, det är ett spel för de inre gallerierna och omvärlden kan i princip ta det lugnt och vänta tills det blåser över.

Det sunda förnuftet handlar om hur man tycker att Nordkorea borde agera:

– Man säger att Nordkorea kommer inte att vidta aggressiva militära åtgärder nu, för man kan bara förlora på detta själv. Men det bygger på att man applicerar en allmängiltig logik på en part som man inte vet vad den är.

Precis så här resonerade CIA inför Kubakrisen 1962, säger Agrell: Det skulle bara slå mot dem själva. Och likadant lät det när man inte trodde att Saddam Hussein skulle invadera Kuwait 1990.

Att två nu förmodade kärnvapenmakter står mot varandra kan också vara konfliktdrivande, påpekar han.

– Det gäller för USA att inte hamna på efterkälken om man misstänker att nordkoreanerna trots all logik kommer att tillgripa militära medel. Hur bedömer USA den här kanske obedömbara situationen? Hur länge väntar USA med att vidta åtgärder?

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

Kommentarerna ska hålla respektfull ton. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg med exempelvis rasistiskt och sexistiskt innehåll (läs vårt regelverk för artikelkommentarer). Vänligen håll dig till ämnet och skriv inte längre än 500 tecken.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

Klädkedjan hotas av nedläggning

Moderbolaget har fått nog. Ägarna har tröttnat på stora förluster i klädkedjan JC, som måste vända till vinst. Annars läggs den ned eller säljs. 25 5 tweets 20 rekommendationer

Brandmän tagna som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. En har släppts.

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 16 3 tweets 13 rekommendationer