Thailands inrikeskonflikt

Fakta: 300.000 svenskar om året

Publicerad 2008-09-02 15:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

2007 besökte 374.320 svenskar Thailand enligt Thailändska Turistbyrån i Stockholm. De mest populära resmålen är Phuket och Krabi.

Sedan 1932, när Thailand officiellt utropades till en konstitutionell monarki, har landet upplevt 18 militärkupper.

Den senaste militärkuppen var 2006 när dåvarande premiärministern Thaksin Shinawatra tvingades från makten. I ett och et halvt år styrdes landet av militären innan Thaksins parti PPP åter tog makten i valet i december 2007.

PPP anklagas nu för att ha köpt röster i valet.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.