Israel/Palestina-konflikten

Fången splittrar även palestinierna

Uppdaterad 2010-07-05 10:40. Publicerad 2010-07-05 09:25

AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Gilad Shalit är en nästan lika het potatis i palestinsk politik som i israelisk. PLO-styret i Ramallah bävar för en uppgörelse som skulle ge Hamas ännu en diplomatisk fjäder i hatten. Samtidigt råder vitt skilda meningar i saken inom Hamas, och bland Gazaremsans civilbefolkning, vars lidanden på senare år i hög grad är knutna till Shalitaffären.

Shalit fördes bort av ett antal personer, av vilka bara ett par hörde till Hamas. Andra medverkande hörde till klanen Dughmush, som gjort stora förtjänster på att kidnappa och lösa in främmande journalister och hjälparbetare i Gaza.

Hamas ledning hade ingen aning om planerna förrän Shalit befann sig i Gaza.

Israel svarade med att invadera stora delar av Gazaremsan på jakt efter Shalit. Ett par hundra palestinier, många av dem civila, dödades och indignationen mot Hamas var utbredd. Den växte än mer sedan Israel började strypa handel in i och ut ur Gaza.

Det palestinska samhället, liksom det israeliska, tillmäter frigivning av fångar en oerhörd betydelse. Palestinska rörelser som lyckas tvinga Israel att släppa fångar får stor politisk utdelning.

Skulle Hamas få över tusen fångar fria, många av dem från den palestinske presidenten Mahmoud Abbas egen rörelse Fatah, vore detta ytterst förargligt för myndigheterna på Västbanken.

Fast alla offentliga Hamasevenemang är förbjudna skulle man inte kunna förbjuda glädjeyttringar kring hemvändande fångar.

Ett annat skäl till att PLO fruktar en uppgörelse om Shalit är oron för en normalisering mellan Israel och Hamas. Infl ytelserika personer i bägge läger, som premiärminister Ismail Haniye i Gaza och förre Mossadchefen Efraim Halevy i Israel, pläderar sedan länge för en
avspänning, där Israel accepterar Hamas styre i utbyte mot ett stopp för raketeld och infiltrationer över gränsen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Nytt stort spionage med virus upptäckt

Stjäl information ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 1 1 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Darko Vojinovic / AP

Sjöng inte – skickas hem

Bröt kontrakt. Adem Ljajic vägrade sjunga den serbiska nationalsången inför landskampen mot Spanien. Nu sparkas han från landslaget.

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 32 15 tweets 17 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan