Colombias Farcgerilla förfogar över svenska pansarvärnsvapen, tillverkade av Saab Bofors Dynamics och sålda till Venezuela, enligt den colombianska veckotidningen Semana.
Ekot i Sveriges Radio rapporterar att det hela upptäcktes för ett år sedan när den colombianska armén intog ett gerillafäste. Landets regering tog kontakt med Bofors som kunde identifiera vapnen, som ingått i en leverans till Venezuelas armé. Men det är oklart hur de hamnat hos vänstergerillan Farc.
Venezuela har lovat att undersöka saken, men ännu har inget besked kommit därifrån.
Semana hävdar att det finns starka skäl att misstänka att två generaler, som tillhör den venezuelanske presidenten Hugo Chávez innersta cirkel, har försett Farc med de svenska vapnen.
Ekot beskriver AT 4 som ett av världens mest avancerade pansarvärnsvapen, lätt att bära, lätt att använda och mycket effektivt.