Israel/Palestina-konflikten
Febrila diplomatiska aktiviteter
Publicerat 2009-01-16 19:10
jerusalemRegeringskällor i Jerusalem antydde på fredagen att kriget i Gaza är nära sitt slut. Det senaste dygnets febrila diplomatiska aktiviteter, med den israeliska utrikesministern Tzipi Livni i Washington och förhandlaren Amos Gilad i skytteltrafik mellan Kairo och Jerusalem, har inte lett till något konkret.
Israel/Palestina-konflikten
- Senaste nytt
- Hamas-ursäkt för raketdöd
- Hamas berett till samtal med omvärlden
- Netanyahu: Fredssamtalen igång snart
- Hamas: Försoning med Fatah nära
- Israeliska soldater erkänner övergrepp
- Israel mördade Hamasledare
- Israel stoppar ministerbesök i Gaza
- Israel kompenserar FN för Gazakriget
- Analys
- Abbas utlyser val
- Kritiserad Abbas kämpar för överlevnad
- Pinsam kulmen på USA-diplomati
- Misslyckat USA-initiativ påverkar under lång tid
- Bytes: israelisk reträtt mot press på Iran
- Reportage
- Gaza fruktar israelisk invasion
- Världens största klänning är palestinsk
- På Västbanken spirar hoppet igen
- Utdragen strid om den heliga staden
- Ökad kritik mot Hamas i Gaza
- Ledare
- Bortom sans och vett
Striderna har avtagit en smula, efter föregående dygns rekordartat våldsamma israeliska attacker, men de har inte bedarrat. Totalt har nu kriget krävt över 1.100 liv, över hälften civila enligt palestinska källor.
Medan israeliskt flyg fortsatte att bomba Gazaremsan begravde Hamas sin "inrikesminister" Said Siam, som dödades av en flygräd i torsdags. Tusentals människor deltog i begravningståget, rapporterar TT. Palestinsk milis avlossade cirka 15 raketer mot södra Israel under dagen. Tre personer skadades.
Det är ännu inte klart om det kommer att bli något indirekt avtal mellan Israel och Hamas, eller om fortsättningen kommer att regleras med en uppgörelse USA-Egypten-Israel.
Hamas delegater från Gaza fortsätter att kämpa för ett omedelbart eldupphör, i kraft under ett år. Israel motsätter sig varje tidsgräns. Men Hamas exilledare Khaled Meshaal sade under fredagens arabiska möte i Doha att "Israel måste först dra sig tillbaka helt och öppna alla gränskontroller innan vi slutar skjuta."
Klyftan mellan Hamas-Gaza och Hamas-Damaskus vidgas dagligen. Khaled Meshaal styrkeposition har vilat på att han distribuerar biståndet till Hamas från omvärlden (Qatar, Syrien och Iran.) Om Irans roll i Gaza förblir central kommer Meshaal att slå vakt om sin position.
Hamas siktar på att leda återuppbyggnaden av Gaza, med iranska pengar. Men kommer Iran att vilja satsa på Hamas också om rörelsen tvingats skrinlägga sin militära verksamhet?
Från det ögonblick Hamas överlevande ledare tar sig ur ruinhögarna kommer de att se sig över axeln ideligen. USA, Israel, Egypten och PLO är ivriga att översätta Hamas militära bakslag till en ny politisk verklighet och kommer att göra vad de kan för att slå en kil mellan Hamas och civilbefolkningen.
PLO hoppas att det iranska biståndet skall blockeras, och att det, med västerländska pengar, skall leda återuppbyggnaden.
Inga bevakningsmetoder i världen kan stoppa all införsel av vapen. Om Hamas håller sig kvar vid makten ligger det i Israels intresse att Hamas har något att förlora på att skjuta raketer. Ju öppnare gränser, ju mer import och export Israel-Gaza, desto svårare för Iran att framställa raketbeskjutningen som ett seriöst alternativ.
Flera nyckelfaktorer är obekanta. Om Barrack Obama är redo att pressa Israel ifråga om övergrepp på Västbanken och de olagliga bosättningar George W. Bush översett med, så påverkas genast Gazas prognos.
Lika intressant blir den långsiktiga reaktionen från krigsoffren i Gaza. Kommer de alla, som Hamas hävdar, att sluta upp sjufalt starkare på det väpnade motståndets sida?
Eller kommer några av dem, när återuppbyggnaden väl är igång, att se saken i annat ljus? Kommer Israel att nöja sig med att slippa raketelden, eller kommer det inte att kunna lägga band på sig när tillfällen yppar sig att blanda sig i Gazas inrikespolitik?
Läs mer: Abbas utlyser val
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.



















