G20-ländernas finansministrar är nära en uppgörelse om tuffare regler för bankbonusar.
EU-länderna har ställt krav på bindande, internationella regler för att begränsa bonusutbetalningar i banker inför det två dagar långa G20-mötet i London. Men det har funnits invändningar från bland andra USA om hur sådana regler ska kunna fungera i praktiken.
Enligt läckor till flera medier tycks det nu som att en överenskommelse är nära. Nyhetsbyrån Reuters har läst ett utkast till slutsatser som talar om skärpt kontroll av ersättningar i finanssektorn för att förhindra banker från att agera kortsiktigt. Utkastet nämner att bonusar ska betalas ut över flera år och att banker måste betala tillbaka bonusar om de inte lever upp till reglerna. Däremot nämns inget om maxtak på bonusar, som Frankrike och Tyskland förespråkar.
När finansministrarna från världens tyngsta ekonomier träffas i London under helgen kan de glädjas åt tecken på att världsekonomin börjar repa sig igen. Men krisen är långt ifrån över, varnade Storbritanniens premiärminister Gordon Brown när han välkomnade ministrarna på lördagsmorgonen.
- Att nu besluta att det är dags att börja dra tillbaka de exceptionella åtgärder som vi har vidtagit vore enligt min bedömning ett allvarligt misstag, sade Brown.
Det tycks också vara G20-ministrarnas linje, som under dagen ändå diskuterar hur de ska kunna dra sig ur de enorma stödpaketen på ett ansvarsfullt sätt den dag när ekonomin står på en mer stabil grund igen — utan att orsaka nya kriser med låg tillväxt och hög arbetslöshet.
Inför mötet var finansminister Anders Borg, som för EU:s talan på mötet, bekymrad för att frågan om finansiering av klimatåtgärder i fattiga länder riskerar att hamna i skymundan. Det brådskar att få fram ett bindande åtagande från de rika ländernas sida att de är beredda att ställa upp med pengar. Annars försvåras möjligheterna att komma överens om ett globalt klimatavtal i Köpenhamn i december.
Mötet i London ska bereda vägen för nästa G20-möte i Pittsburgh i slutet av september, då stats- och regeringscheferna möts. Statsminister Fredrik Reinfeldt, som är EU-ordförande i höst, har kallat till ett extra EU-toppmöte i Bryssel den 17 september, då EU-ledarna ska enas om en gemensam linje inför Pittsburgh-förhandlingarna.