Protesterna i Mellanöstern och Nordafrika

Fler svenska medborgare kvar i Libyen

Publicerad 2011-02-26 16:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svenska medborgare har flugits ut från Libyen, men fortfarande finns det flera personer kvar i landet. Det uppger Utrikesdepartementet.

 Under fredagen stoppades sex svenskar på flygplatsen i Tripoli för att de inte hade sina pass i ordning.

- De kom tillbaka till campen vid generalkonsulatet där man gjorde i ordningen deras pass och vi räknar med att de kan komma i väg under söndagen, säger Cecilia Julin, presschef på UD.

I går lämnade 16 svenskar Libyen. Fem kom med ett flyg till Rom och kommer resa vidare därifrån.

11 personer har kommit med på ett flyg till Storbritannien, men hur de tar sig vidare hade UD inga uppgifter om under gårdagen.

Det finns ytterligare 13 personer som har flyg bokade senare under veckan eller som kommer att försöka ta sig ut ur landet landvägen.

- Sedan är det ett 10-tal medborgare som inte vill lämna landet. Om de ändrar sig ska de ta kontakt med den tyska ambassaden, säger Cecilia Julin.

Det finns också 7 svenska medborgare i Benghazi och 3 av dem kommer att lämna landet med fartyg. De andra vill stanna kvar.

- Det är lite oklart när de åker eftersom det har varit svårt att nå dem, säger Cecilia Julin.

Hur bedömer ni säkerhetsläget?

- I Tripoli är den problematiskt, men den bästa perioden att bege sig till flygplatsen är under morgonen. Men situationen är oroande och alla måste fatta ett eget beslut om hur de vill göra, säger Cecilia Julin.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Just nu: 19 döda i brand i köpcenter

13 av dem är barn. Totalt ska 19 personer ha dött i en stor brand i ett köpcenter i Qatar, uppger myndigheter.

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Nytt stort spionage med virus upptäckt

Stjäl information ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan