De amerikanska fångarna har blivit för dyra och för många. I en tid av ekonomisk åtstramning väljer nu flera delstater att mildra sina lagar för att minska antalet fångar.
Förflyttningen av Annika Östberg skulle kunna ses i ljuset av den ekonomiska krisen där USA:s fängelser är överfulla och där 2,3 miljoner fångar just nu avtjänar sina straff. Kalifornien, där Annika Östberg har suttit fängslad, är också den delstat som har de hårdaste lagarna när det gäller tredje gångens återfallsförbrytare vilket innebär att antalet fångar med straff på 25 år eller mer är mycket högt.
I måndags beslutade tre federala domare att Kalifornien måste minska antalet fångar med 40 procent, skriver CNN. Domarna pekade på det faktum att Kaliforniens fängelser i dag har dubbelt så många fångar som de egentligen har kapacitet för. De fångar som de vill ska släppas är personer som inte anses utgöra någon risk för samhället.
Beslutet kommer att överklagas och de första reaktionerna från guvernör Schwarzenegger var också mycket negativa.
- Guvernören och jag motsätter oss domarnas beslut, sa delstatens kriminalvårdschef Matthew Cate till CNN. Cate menade att beslutet kunde betyda att 58.000 fångar måste släppas på fri fot.
Kalifornien har i dag omkring 170.000 fångar i i ett trettiotal delstatliga fängelser. En fånge per vecka avlider i de kaliforniska fängelserna på grund av de missförhållanden som råder - förhållanden som strider mot fångarnas konstitutionella rättigheter enligt de federala domarna.
Trots det finns inga planer på att mildra de hårda straffen för att på så sätt komma till rätta med överbeläggningen.
Andra stater går dock en annan väg. I Ohio diskuteras just nu att sänka straffen för vissa brott. Till exempel ska mindre allvarliga brott, som olagligt användande av kabelteve och olaglig användandet av matkuponger, istället ses som förseelser och därmed inte längre ge fängelse. På det sättet hoppas delstaten att spara 88 miljoner kronor om året och samtidigt göra fängelserna mindre överfulla.
Också delstaten New York går samma väg. I förra veckan mildrades en lag från 1973 som gav delstaten de hårdaste narkotikalagarna i landet med ett minimistraff på 15 års fängelse för ett innehav av 113 gram narkotika eller mer. Med den nya förändringen kommer många av förstagångsförbrytarna nu att få vård istället för fängelse.
Förändringen innebär att New York kommer att spara två miljarder kronor per år, skriver Los Angeles Times. I New York kostar en fånge årligen 360.000 kronor medan vård av samma person kostar en tredjedel så mycket eller 120.000 kronor,
Delstaten Kentucky har redan påbörjat samma process när man förra månaden anpassade flera lagar så att narkotikadömda fångar kan få vård istället för att tillbringa strafftiden i fängelse.