Cyklonsäsongen 2011

Flygplatser stänger i New York

Uppdaterad 2011-08-27 11:17. Publicerad 2011-08-27 05:53

Foto: Bruce Bennett/Scanpix Igenspikade fönster i East Hampton i New York på fredagen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Till följd av orkanen Irene stänger flygplatserna i New York för allt inkommande flyg klockan 17, svensk tid, på lördagen. Det berör svenska resenärer eftersom SAS ställer in alla flyg till och från New York under helgen.

Orkanen Irene har nedgraderats från kategori två till kategori ett på den femsiffriga Saffir Simpson-skalan enligt USA:s meteorologiska institut.

Men flygplatserna i New York tar inga risker. Flygplatserna John F Kennedy, La Guardia och Newark stänger för allt inkommande flyg. Även SAS flygningar till och från New York har ställts in under helgen. De inställda flygningarna rör avgångar från Stockholm, Köpenhamn och Oslo enligt Malin Selander på SAS presstjänst.

SAS räknar med att flygningarna till och från New York återupptas på måndag, i fall orkanen inte påverkar omständigheterna.

Dessutom kommer hela New Yorks kollektivtrafik som tunnelbana och bussar att bli stående under lördagen. Många kommer definitivt att påverkas – på vardagar reser ungefär 8,5 miljoner människor med New Yorks kollektivtrafik – och som en direkt konsekvens av detta har avbokningar till Broadwaypjäser, idrottsevenemang och konserter strömmat in.

Flera broar kan också komma att stängas av om vindhastigheterna överskrider 27 meter per sekund.

Central Park, New York Aquarium och djurparken Prospect Park Zoo i Brooklyn kommer att hållas stängda under helgen.

Lokala myndigheter har beordrat massevakuering av 370.000 invånare i staden. Bland annat ska stora delar av södra Manhattan, såsom Battery Park City och Financial District som omger Wall Street, evakueras.

– Vi har aldrig beordrat en obligatorisk evakuering tidigare och vi skulle inte göra det om vi inte trodde att den här stormen har potential att bli väldigt allvarlig, sade New Yorks borgmästare Michael Bloomberg på en presskonferens enligt Reuters.

Det är den första obligatoriska evakueringsordern i stadens historia, skriver New York Times.

Även i andra städer på USA:s östkust förbereder man sig för orkanen, som orsakade skador för över 6 miljarder kronor när den svepte fram över Västindien. Människor köper upp sig på konserver, vattenflaskor och ljus och försöker skydda sin hem, bilar och båtar.

Dessutom är 100.000 personer från USA:s nationalgarde redo att rycka ut om det skulle behövas.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Just nu: 19 döda i brand i köpcenter

13 av de döda är barn. Totalt ska 19 personer ha dött i en stor brand i ett köpcenter i Qatars huvudstad Doha.

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Nytt stort spionage med virus upptäckt

Stjäl information ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan