Kirgizistan

Flykt från i Kirgizistan

Uppdaterad 2010-10-11 07:47. Publicerad 2010-06-13 06:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kirgiziska soldater patrullerade på söndagen landets södra delar, med tillstånd att skjuta för att döda för att få stopp på sammandrabbningarna. Samtidigt samlades tusentals flyktingar vid gränsen till Uzbekistan och att utegångsförbud utfärdats.

På lördagen vädjade interimsregeringen förgäves om rysk militärhjälp.

– Det här är en intern konflikt och Ryssland ser inte för närvarande att det finns förutsättningar att delta för att lösa problemen, sade Natalja Timakova, taleskvinna för den ryske presidenten Dmitrij Medvedev.

Däremot var Ryssland enligt Timakova berett att skicka humanitärt bistånd till sitt grannland.

I samband med att det officiella dödstalet efter de senaste dagarnas oroligheter steg till 80 gav interimsledningen i Kirgizistan — förutom dekretet att skjuta för att döda — också order om mobilisering och reservister kallades in till tjänstgöring i de väpnade styrkorna.

Utöver de många döda har närmare 1.000 personer skadats under sammandrabbningarna mellan kirgizer och uzbeker i den fattiga — men för stormakterna strategiska — centralasiatiska staten.

Myndigheterna i grannlandet Uzbekistan uttryckte "extrem oro" över läget i Kirgizistan.

En AFP-reporter vittnade om tusentals uzbekiska kvinnor och barn som försökte fly över gränsen till Uzbekistan. Röda Korset förbereder sig för ett humanitärt krisläge.

– Förhållandena blir värre och värre för varje timme, sade Severerine Chappaz vid Internationella röda korset.

– Vi hör rapporter om tiotusentals människor som flyr undan striderna och plundringen och är på väg mot gränsen till Uzbekistan, sade hon.

Från staden Osj i söder, där undantagstillstånd råder sedan i fredags, beskrevs ett allt större våld och kaos med eldstrider på gatorna. De centrala myndigheterna tycktes vara nära kollaps.

– Situationen här är fruktansvärd, sade Andrea Berg i människorättsorganisationen Human Rights Watch (HRW) på telefon från Osj där hon varit fast på ett pensionat sedan striderna började.

– Myndigheterna har inte längre kontroll över staden. Det är krig.

Regeringen i Kirgizistan utfärdade på söndagen 24 timmars utegångsförbud i landets södra delar för att försöka stävja sammandrabbningarna. Utegångsförbudet gällde för staden Osj, där de flesta oroligheterna har inträffat, samt i ytterligare två angränsande provinser.

"Utegångsförbud dygnet runt har införts i Osj, Kara-Suudistriktet och Aravandistriktet" uppger inrikesdepartementet i ett uttalande.

Det forna sovjetrepubliken Kirgizistan är av viktig strategisk betydelse för stormakterna. Både USA och Ryssland har baser i landet

Läs mer: Ryskt nej till kirgizisk vädjan om militär hjälp

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Just nu: 19 döda i brand i köpcenter

13 av de döda är barn. Totalt ska 19 personer ha dött i en stor brand i ett köpcenter i Qatars huvudstad Doha.

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Nytt stort spionage med virus upptäckt

Stjäl information ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan