Han säger att USA kommer att intensifiera arbetet och samordna det med andra länder. Därför åker Clinton till Genève i Schweiz för att tala med ledare från andra håll i världen.
Några konkreta sanktioner nämns inte vid presskonferensen, men Obama säger att det nationella säkerhetsrådet på grund av våldet ska titta närmare på flera alternativ till att sätta press på regimen.
– Det är oacceptabelt att blod flyter. Libyen bryter mot internationell norm, våldet måste sluta, säger Obama.
Libyen 22.53 Även FN-ledaren Ban Ki-moon möter pressen och fördömer återigen det våld som regimen i Libyen använder. Likt Hillary Clinton manar han till ett internationellt samarbete för en enad röst.
Libyen 21:29 USA:s utrikesminister Hillary Clinton talar vid en presskonferens i Vita huset om situationen i Libyen. Hon upprepar det president Barack Obama tidigare sagt – att USA fördömer våldet som använts.
– Det råder ingen tvekan om att det här är rätt ögonblick för det internationella samfundet att agera tillsammans, säger Clinton enligt The Guardian.
Främsta prioritet för USA är nu att hjälpa de amerikanska medborgarna ut ur Libyen samt att hjälpa libyerna.
– Vi kommer att titta på alla möjliga alternativ till att få ett slut på våldet, säger Hillary Clinton.
Libyen 20.28 Enligt Utrikesdepartementet har sju svenskar, som jobbar i Libyen, landat i Rom med ett plan från Tripoli, rapporterar TT. Resan har samordnats via UD och nu återstår runt 25 personer med svenska pass i landet.
Flera länder håller nu på att evakuera sina medborgare. Vissa väljer att chartra färjor, andra skickar flyg. Turkiet, som har 25.000 medborgare i landet, har enligt nyhetsbyrån Reuters påbörjat en massiv evakuering.
USA med 600 medborgare i Libyen har skickat en färja som ska ta dem till Malta. Den hittills avvaktande hållningen från Vita huset beror på rädslan över säkerheten för de amerikanska medborgarna, enligt bland annat The Guardian.
Libyen 19.42 Libyens diktator Khaddafi tycks förlora kontrollen över allt fler städer. I Misrata uppgav demonstranter på onsdagen att de hade erövrat staden, enligt al-Jazira. Även från staden Tobruk ska säkerhetsstyrkorna ha retirerat.
Libyen 19.36 Den afrikanska unionen (AU) fördömer i ett uttalande "det oproportionerliga användandet av våld" i Libyen, enligt BBC News. Ordförande Jean Ping sades följa händelseutvecklingen i landet med stor oro.
Libyen 19.23 USA funderar på att frysa tillgångar som tillhör Libyens regering och Khaddafi enligt vad amerikanska myndigheter uppgett, rapporterar al-Jazira.
Ännu har inget beslut om sanktioner tagits, men brittiska The Guardian skriver på nätet att USA:s president Barack Obama efter ett möte med utrikesminister Hillary Clinton väntas göra ett uttalande om våldsamheterna.
Libyen 18.41 Libyen varnar journalister som utan tillstånd har tagit sig in i landet, rapporterar TT. De kommer att betraktas som "laglösa" och gripas om de inte överlämnar sig till myndigheterna, uppgav landets biträdande utrikesminister Khaled Khaim på onsdagen.
Libyen har, enligt honom, bara tillåtit journalister från CNN, Al Arabiya och arabiska BBC att ta sig in.
Libyen 18.00 Oljepriset fortsätter att stiga på grund av oroligheterna. På onsdagen rusade priset till 110 dollar per fat, vilket är den högsta nivån sedan före finanskrisen.
Libyen 17.44 Exakt hur många människor som har dött i våldsamheterna i Libyen är oklart. Italiens utrikesminister uppskattade tidigare under onsdagen att så många som tusen personer kan ha omkommit.
Enligt organisationen IFHR (International Federation for Human Rights) har minst 640 personer dött, rapporterar al-Jazira. Siffran är därmed mer än dubbelt så stor än vad landets myndigheter uppger. Den officiella siffran är 300.
Libyen 16.57 Krav på sanktioner mot Libyen ökar i EU. Samtidigt finns en oro om att sanktioner kan bli ett ekonomiskt bakslag och äventyra säkerheten för de runt 10.000 EU-medborgare som finns i landet.
Libyen 16.40 En svensk man har skjutits i Libyen någon gång under oroligheterna. Enligt Utrikesdepartementets presstjänst, som fick vetskap om händelsen på onsdagen, har mannen fått lämna sjukhuset.
– Vi vet inte så mycket om skadorna mer än att man där bedömt att han mår så pass väl att han kan skickas hem. Han vistas i Tripoli nu, säger Tobias Nilsson vid UD:s presstjänst till DN.se.
Mannen är i 60-årsåldern och hemmahörande i mellersta Sverige.
Bahrain 16.00 Demonstranter fortsatte sina protester på Pärltorget i Manama under onsdagen, trots frigivningen av 23 shiitiska aktivister som hållits fängslade av regimen. Fångarna släpptes efter benådning av den hårt ansatte kung Hamad ibn Isa al-Khalifa.
Libyen 15.40 En fransk läkare som lämnade Benghazi i måndags säger till franska Le Point att han tror att minst 2.000 har dött i Libyen.
– Det fanns krypskyttar överallt i Benghazi, berättar läkaren Gerard Buffet för Le Point.
– Det var ett blodbad. Jag fick återuppliva en av mina läkarstudenter efter att han fått en kula i huvudet, som sedan gick ut genom hans mun.
Libyen 15.32 Den libyska tidningen Quryna skriver att ett plan från flygvapnet har störtat utanför Benghazi sedan besättningen skjutit ut sig, rapporterar Reuters. Enligt tidningen vägrade besättningen att lyda order om att bomba staden och lät därför istället planet störta.
Quryna anses vara nära knuten till Khaddafis son Sayf al-Islam.
Libyen 15.15 Regeringsmotståndare ska nu ha tagit kontroll över Libyens tredje största stad, Misratah, tjugo mil öster om Tripoli. Det rapporterar nyhetsbyrån AP. Det är i så fall den största staden i västra Libyen som Khadaffi har förlorat. Uppgifter gör gällande att sex personer dog och runt 200 skadades under striderna om Misratah
Libyen 15.30 Libyens avgående justitieminister Mustafa Mohamed Abud Al Jeleil berättar för Expressens utsände att det var Muammar Khaddafi själv som gav order om Lockerbieattentatet.
– Jag har bevis för att Khaddafi gav order om Lockerbie, säger han till Expressens Kassem Hamadé.
Det var den 21 december 1988 som ett passagerarplan från Pan Am exploderade i luften över den skotska byn Lockerbie. 270 personer omkom i dådet.
Egypten 15.05 En uppdatering om branden vid inrikesministeriet i Kairo. TT rapporterar att det var cirka sex fordon som sattes i brand innan även inrikesministeriets byggnad fattade eld. Vittnen har beskrivit hur före detta poliser hällde bensin på fordonen och tände eld på dem. Hundratals åskådare samlades, men de motades bort av soldater och civilklädd polis.
Jemen 14.50 Sju parlamentsledamöter har meddelat att de lämnar sitt parti, Allmänna folkkongressen, vilket också är Jemens största parti. Det sker i protest mot vad de betecknar som regeringens våld mot demonstranter, rapporterar Reuters.
Libyen 14.30 Fler fördömanden av Khadaffi från politiska ledare kommer in. Israels president Shimon Peres säger att det libyska folket inte kommer att förlåta Khadaffi:
– Det faktum att han använde vapenmakt och brutalt dödade hundratals människor kommer folket inte att förlåta. Att demonstrera är en mänsklig rättighet, sade Peres under en presskonferens i Madrid.
Den spanska utrikesministern Trinidad Jimenez uttalade sig också, och sade att en ledare som ”bestämmer sig för att bomba sina egna medborgare har förlorat all legitimitet."
Libyen 13.50 De två libyska stridspiloter som styrde sina plan till Malta istället för att attackera demonstranter har bett om politisk asyl. Det säger en maltesisk journalist till BBC. Polis på Malta håller fortfarande förhör med piloterna.
Libyen 13.35 al-Jazira och BBC visar direktsända tv-bilder från den del av Libyen som inte längre kontrolleras av Khaddafi. På bilderna från Tobruk syns mängder av jublande demonstranter med plakat på både engelska och arabiska med texten: ”Libyen är fritt”.
Egypten 13.00 En eldsvåda har brutit ut i det egyptiska inrikesministeriet i Kairo. Enligt vittnen ska branden ha uppstått efter att en bil stuckits i brand intill byggnaden under en demonstration. Demonstranterna var uppsagda poliser som krävde att få tillbaka sina jobb, rapporterar al-Jazira.
Saudiarabien 13.00 Kung Abdullah meddelar flera ekonomiska förbättringar för landets medborgare. Bland annat får statligt anställda ett lönepåslag på 15 procent och pengar öronmärks för att bistå unga arbetslösa. Däremot presenteras inga politiska reformer.
Kungens besked kom i samband med hemkomsten efter tre månader utomlands. Först opererade han ryggen i USA, och därefter vilade han upp sig i Marocko.
På Facebook har en ”vredens dag” i Saudiarabien utlysts till den 11 mars, enligt TT. Landet har inget parlament och inga politiska partier.
Libyen 12.50 Alla hamnar och hamnterminaler är tillfälligt stängda i Libyen på grund av oroligheterna, uppger franska transportjätten CGA CGM i ett uttalande, enligt AFP. Samtidigt rapporterar al-Jazira att infartsvägarna till huvudstaden Tripoli förstörts.
Iran/Libyen 12.30 Irans president Mahmoud Ahmadinejad fördömde i starka ordalag på onsdagen Muammar Gaddafis agerande.
– Det går inte att föreställa sig att någon dödar och bombarderar sina egna medborgare. Hur kan officerare få som order att använda kulsprutor, stridsvagnar och kanoner mot sina egna medborgare? frågade sig Ahmadinejad i iransk tv.
– Det här är oacceptabelt. Låt folket tala, vara fria, bestämma sig för att uttrycka sin åsikt. Gör inte motstånd mot folkets vilja, sade presidenten — vars återval för 1,5 år omgärdades av stora oppositionsdemonstrationer och protester som hårdhänt slogs ned av myndigheterna. Officiellt dödades ett 30-tal, även om oppositionen har hävdat att den verkliga dödssiffran sannolikt är betydligt större.
Jemen 12.17 Studenter vid universitetet i huvudstaden Sanaa samlas för att genomföra ännu en protest mot president Ali Salehs styre, rapporterar CNN. Detta trots beväpnade regeringsanhängares attack mot deras senaste demonstration på tisdagskvällen, då två personer dödades. Det var en av minst fem protestaktioner mot regimen i landet under tisdagen.
Libyen 12.00 al-Jazira rapporterar att kontrollen vid Salloumpassagen över gränsen till Egypten har stramats upp. Under natten till onsdagen stod den vidöppen och 20.000 libyer flydde. Gränsvakter finns dock bara på den egyptiska sidan. In i Libyen släpps mest medicinska förnödenheter.
Libyen 11.30 Den italienska utrikesministern Franco Frattini menar att de uppgifter som kommit fram, om än ofullständiga, gör det fullt möjligt att runt 1.000 människor kan ha dödats under de senaste dagarnas våldsamheter. Frankrikes president Nicolas Sarkozy säger i samband med ett regeringsmöte att han vill att EU bryter de ekonomiska kontakterna med Libyen och inför sanktioner.
Libyen 11.10 Det finns enligt UD:s bedömning mellan 30 och 40 svenskar kvar i Libyen, de flesta i Tripoli och ”en handfull” i Benghazi. En specialgrupp från UD och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har satts samman och reser nu ner för att stötta de svenskar som vill ta sig ut. Gruppen kommer att finnas på flygplatsen i Tripoli. Ingen evakuering med fartyg, som en del andra länder genomfört, är planerad.
– I första hand tittar vi på de möjligheter som finns med de reguljärflyg som går, säger Camilla Åkesson Lindblom på UD:s presstjänst till DN.se.
UD försöker nå svenskarna i landet via satellittelefon och Skype och lyckas vid ungefär vart trettionde försök, säger Åkesson Lindblom. Man uppmanar folk att noga överväga om de alls ska ge sig ut. Men om de vill lämna landet ska de i första hand ta sig till det svenska generalkonsulatet, som också är Ericssons förläggning. Den ligger på vägen mot Tripolis flygplats.
Civilingenjören Mikael Johansson lämnade Libyen på tisdagen, berättade han i morse i SVT. Han sade att han och hans medarbetare hade trott att upproret skulle begränsas till östra delen av landet, men när det nådde Tripoli insåg de att de måste åka.
– Vi höll oss inomhus. Sista natten innan vi åkte hörde vi skottlossning hela natten. En bil brann 50 meter från vår bostad. På morgonen blev det lugnt på gatorna. Vi stoppades av civilklädda militärer en gång på vägen till flygplatsen.
Libyen 10.30 Från de östra delarna av Libyen har nu TT fått lugnande telefonrapporter om läget.
– Situationen just nu är väldigt bra. Allt är lugnt. Det finns inte längre några Khaddafi-trupper kvar. Folket kontrollerar hela östern från den egyptiska gränsen, hävdar en man på telefon från Benghazi.
Hur har ni det med mat, vatten, elektricitet?
– Allt är väl, förutom kommunikationerna. Internet är fortfarande dåligt och vi kan inte ringa våra släktingar i till exempel Tunisien och Storbritannien. Vi kan bara ringa lokalt, inte internationellt.
Hur blev reaktionerna på Muammar Gaddafis tv-tal i går?
– Folk blev väldigt arga. De skrek åt honom. Jag kan inte förklara allt vad han har gjort mot oss i den här staden.
Saudiarabien 10.05 Den saudiske kungen Abdullah återvänder hem efter flera månader utomlands, meddelar en företrädare för kungahuset. Den 87-årige monarken har genomgått en ryggoperation i USA. Hemma i Riyadh är gatorna prydda med flaggor, men kungen sockrar även tilldragelsen med nybyggen och andra förmåner för landets medborgare. Det tillkännages samtidigt som andra länder i regionen upplever omvälvande samhällsförändringar.
Demokrativågen – märkesdag Just i dag uppmärksammas i Spanien 30-årsdagen av det sista allvarliga försöket att hota den nyvunna spanska demokratin. Den 23 februari 1981, drygt fem år efter diktatorn Francos död, stormade överste Antonio Tejero och 200 poliser in i det spanska parlamentet, sköt skott i taket och förklarade att församlingen skulle upplösas. Men demokratin hade fått fäste och kuppen misslyckades.
Spanien var sist ut i Västeuropa att befrias från diktatur. Därefter sköljde demokrativågen över Östeuropa, delar av Ostasien och Latinamerika. Nu ser den ut att ha nått arabvärlden. Men Tejerokuppen är ett exempel på att det kan ta flera år innan demokratin är etablerad i samhället.
Libyen – oljemarknaden Det spanska oljebolaget Repsol och det italienska oljebolaget ENI meddelade på onsdagen att de avbryter verksamheten i Libyen på grund av oron. Det innebär att sammanlagt fem oljebolag nu stoppat produktionen i landet. En gasledning från Libyen till Italien har också stängts av. Opeclandet Libyen står för två procent av oljeproduktionen i världen men har de största kända reserverna.
Libyen 09.35 En hög tjänsteman som arbetat nära Khaddafis son Saif Islam Khaddafi har också tagit avstånd från regimen. ”Jag sade upp mig från Khaddafistiftelsen för att uttrycka min avsky mot våldet”, skrev Youssef Sawani i ett meddelande till nyhetsbyrån Reuters. Stiftelsen han lett har varit Saif Islams främsta verktyg för inflytande.
Libyen 09.10 Den avhoppade inrikesministern Abdul Fatah Younis Abidi sade tidigt på onsdagen i en intervju med CNN att demonstranterna, som han nu stöder, kommer att segra i Libyen ”inom timmar eller dagar”. Kort därefter uppgav libysk stats-tv att Younis Abidi ”kidnappats” av gäng i Benghazi, en stad som nu är i regimmotståndarnas händer.
Younis Abidi kallade i CNN-intervjun Khaddafi ”en envis man”, som inte kommer att ge sig. ”Han kommer antingen att ta sitt liv eller bli dödad”. Younis Abidi har känt Khaddafi sedan 1964.
Bahrain 08.59 Bahrainska myndigheter friger 23 shiitiska aktivister som hållits fängslade för terrorism, meddelade en oppositionell parlamentsledamot på onsdagen enligt TT. Fångarna släpptes efter en kunglig benådning från den hårt ansatte kung Hamad ibn Isa Khalifa.
Libyen 08.06 Ett videoklipp på Youtube som al-Jazira återger sägs visa gatuvåld i Benghazi i torsdags. Användaren, "Muttardi", hävdar att de hjälmförsedda män som slår är legoknektar. Isande skrik hörs från åskådare.
Libyen 08.00 Turkiet evakuerar 3.000 medborgare från oroligheternas Libyen via fartyg från Benghazi, rapporterar Reuters.
Libyen-FN, under natten: Mötet i säkerhetsrådet hade begärts av libyska FN-diplomater som vänt regimen ryggen och ställt sig på folkets sida, skriver TT. De hade också begärt att rådet skulle införa en flygförbudzon över Libyen för att hindra regimen från att använda flygvapnet för att slå ner revolten, men det förslaget diskuterades inte på mötet, enligt diplomater.
Ibrahim Dabbashi, Libyens biträdande FN-ambassadör, sade till reportrar att sedan Khaddafi hållit sitt trotsiga tv-tal så har attacker mot civila inletts i västra Libyen.
Peru blev första land att bryta de diplomatiska förbindelserna med Tripoli sedan oroligheterna bröt ut.
Libyens regering släppte för första gången egna siffror om döda och skadade. Inrikesdepartementet uppger att 189 civila och 111 soldater dödats. De flesta dödsoffren finns i staden Benghazi i östra delen av landet. Där miste 104 civila och 10 soldater livet.
Regeringens hårda kontroll har gjort det svårt att få fram oberoende uppskattningar. Human Rights Watch har angett siffran 233 döda medan Internationella människorättsfederationen har räknat mellan 300 och 400, rapporterar AFP.
Jemen 00.34: I Jemen dödades på tisdagen två regeringskritiska demonstranter och över tio skottskadades när beväpnade anhängare till president Ali Abdullah Saleh öppnade eld mot en demonstration nära universitetet i huvudstaden Sanaa. Enligt ögonvittnen ingrep polisen och sköt i luften för att skilja de två grupperna åt. Tidigare har tolv människor dödats under regeringskritiska protester i hamnstaden Aden. Människor kräver ett slut på Salehs 32-åriga styre.
FN–Libyen 00.01: FN:s säkerhetsråd fördömer bruket av våld mot demonstranter i Libyen och kräver att de skyldiga till attacker mot civila ska ställas till svars. Rådet krävde också att våldet omedelbart upphör. Uttalandet görs efter ett formellt möte som följde på informella överläggningar tidigare under dagen.
Libyen 23.59: Nyhets-tv-kanalen al-Arabiya frågar avhoppade inrikesministern och armégeneralen Abdul Fatah Younis varför han först i detta sena skede byter sida, mot bakgrund av att han på sin post borde vara bekant med regimens rätta ansikte. Younis svarar (återgivet på al-Jaziras Libyenblogg):
– Jag talade med Khaddafi två veckor innan revolutionen bröt ut. Jag sa till honom att att alltför många unga saknar jobb. Jag vill att den vidriga person som sköt min kusin ska ställas inför rätta.
– Jag är inte en man med två ansikten. Jag arbetade för Khaddafi i 42 år, jag chockades av hans tal i dag. Jag hade hoppats att han i stället skulle ha bett en bön för de unga som fått sätta livet till under hans sista dagar på ledarposten.
– Vår plan nu är att stödja de unga i Tripoli så att staden befrias, så som tidigare skett i Benghazi, säger Abdul Fatah Younis.
Den brittiska tidningen The Times sade att den har bildbevis på att tunga vapen använts mot demonstranter i Libyen. Bilder på svårt sargade kroppar utgör "obestridliga bevis" för att tungt artilleri använts, sade tidningens redaktör Martin Fletcher.
Det här hände under tisdagen
Det här hände under måndagen