Östra Kongo

FN förlänger Kongo-sanktioner

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

FN:s säkerhetsråd förlängde på måndagen sanktionerna mot Kongo-Kinshasa i ytterligare ett år i avsikt att skydda landets sköra institutioner från väpnat våld.

Handeln med mineraler, den huvudsakliga källan att finansiera irreguljära arméer, är målet för nya åtgärder. Bland annat uppmanas experter att föreslå en strategi för att spåra mineraler från Kongo-Kinshasa i linje med den så kallade Kimberleyprocessen, diamantbranschens egna riktlinjer för att kontrollera att olagligt brutna diamanter inte kommer ut i handeln.

Resolutionen hade tagits fram av Frankrike och antogs enhälligt av rådets 15 medlemmar.

Sanktionerna omfattar vapenembargo, åtgärder för flygtrafikkontroll, och sanktioner mot ett antal privatpersoner.

Vapenembargot, som sträcker sig tillbaka till 2003, är riktat mot ett flertal väpnade milisgrupper i östra delen av landet.

FN-styrkan Monuc, som varit i landet sedan 1999, är i dag FN:s största fredsstyrka i världen. Efter förstärkning kommer den att uppgå till 20 000 man.

Huvudparten av Monuc-styrkan är utplacerad i östra delen av landet, vilken är fortsatt instabil och våldsutsatt.

FN-soldater har bistått Kongo-Kinshasas regeringsarmé i jakten på olika väpnade grupper, bland dem den rwandiska hutumilisen FDLR.

Medlemmar i FDLR, etniska huturebeller, deltog i folkmordet i Rwanda 1994 då 800.000 människor dödades, enligt FN:s siffror.

Läs mer: Förvärrad humanitär kris efter FN:s insats i Kongo

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Thomas Karlsson

Von Brömssen kan få DN-pris

Tomas von Brömssen nomineras till DN:s kulturpris för sin roll i pjäsen ”Påklädaren”. ”Man får en stämpel i röven. Godkänd.”

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.