Folkomröstning om ”fredsregering”

Publicerad 2010-07-31 17:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På den tanzaniska ögruppen Zanzibar genomfördes på lördagen en folkomröstning om obligatorisk samlingsregering, ett försök att sätta stopp för det politiska våld som präglat öarna i decennier.

Om förslaget godkänns görs ett tillägg till Zanzibars författning om att det halvautonoma området ska ha två vicepresidenter, representerande de två största partierna. Ministerposterna ska fördelas proportionerligt mellan de största partierna.

Zanzibar förklarade sig självständigt den 12 januari 1964 efter en blodig revolution som satte punkt för flera hundra års arabiskt styre. Tre månader senare anslöt sig öarna till Tanganyika på det afrikanska fastlandet och bildade unionen Tanzania. Zanzibar behöll dock ett långtgående självstyre med en egen president och regering, egen författning, flagga och nationalsång.

Ända sedan flerpartisystem infördes 1992 har det rått bitter rivalitet mellan Tanzanias dominerande partier, fastlandets CCM och ögruppens CUF. Konflikten har flera gånger lett till våldsamheter som krävt människoliv. CCM har segrat i alla de val som hittills hållits, men oppositionen på Zanzibar har varje gång hävdat att det förekommit valfusk.

Nästa parlamentsval i Tanzania ska hållas den 31 oktober i år. I Zanzibar hålls då parallellt även val till öns eget parlament.

Resultatet av folkomröstningen väntas på söndagen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Pojke utlöste lavin

Räddningstjänsten letar efter folk under snön. En lavin gick vid 10-tiden på östra sidan av Idre Fjäll och drog med sig en eller flera personer.

Foto: AP

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt Reuters ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.