Foto: Gerald Herbert

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Förhörsmetoder kan leda till åtal

Publicerad 2009-07-12 20:53

NEW YORK. De metoder som användes i USA:s terror­bekämpning under president George W Bush kan bli föremål för ny granskning och även åtal. Avslöjandet på söndagen att förre vicepresidenten Dick Cheney hemlighållit program ger näring åt kraven.

Nyhetsmedier i USA rapporterade i helgen att Dick Cheney som vice­president gav direkta order till underrättelsetjänsten CIA att inför kongressen hålla tyst om ett program för terrorbekämpning. Exakt vilka metoder som dolts är inte känt och det är inte givet att det finns direkta kopplingar till tidigare avslöjanden om tortyr, hemliga fängelser utomlands och en juridiskt omstridd telefonavlyssning.

Enligt tidningen New York Times drogs det hemliga programmet igång strax efter 11 september­attacken 2001 och var sedan i kraft i nästan åtta år även om det aldrig ska ha iscensatts fullt ut.

Leon Panetta, som tillträdde som ny CIA-chef efter att Barack Obama blev president, fick först nyligen kännedom om programmet. Han beslutade då att det skulle läggas ned omedelbart och informerade sedan kongressen. Ledamöter som fått del av Panettas uppgifter har bekräftat hur Cheney gav direkta order om en mörkläggning.

Demokrater i kongressen väntas nu ta initiativ till en utredning av det hemlighållna programmet. Avsikten är dels att utröna vad som före­kommit, dels att klarlägga om Bushadministrationen brutit mot en lag om hur information ska ges till medlemmarna i senatens och representanthusets underrättelse­utskott.

Det spekuleras nu om att den härva som håller på att nystas upp kan leda till en präktig politisk skandal med rättsligt efterspel för höga befattningshavare inom den tidigare Bushadministrationen.

Nancy Pelosi, representanthusets demokratiska talman, anses samtidigt ha fått stöd för sina tidigare, av republikanerna hårt kritiserade, anklagelser om att hon förts bakom ljuset av CIA när det gäller bruk av tortyrmetoder.

Det har nu också blivit känt att justitieminister Eric Holder överväger att tillsätta en särskild åklagare som kan väcka brottmålsåtal mot medlemmar i Bushadministrationen som misstänks ha spelat en aktiv roll i användandet av tortyr och andra tänkbart kriminella terrorbekämpningsmetoder.

Om Holder går vidare på åklagarspåret sker det till synes mot president Obamas vilja. Obama har avvisat krav i kongressen på en sanningskommission och han har betonat att det är viktigare att se framåt än bakåt. Oviljan att gräva i sin företrädares påstådda övertramp i terrorkampen kan förklaras med att Obama vill undvika trätor som distraherar från arbetet med den ekonomiska krisen och reformlöften om sjukvård och klimat. Men sannolikt ser han också ett värde i att inte utmana CIA och andra underrättelsetjänster alltför mycket.

Ett tecken på att han inte vill äventyra relationerna till underrättelsetjänsterna gavs då Obama nyligen hotade att använda sin veto­rätt för att stoppa ett lagförslag om utvidgad informationsplikt för CIA. Förslaget, som innebär att fler kongressledamöter ska få del av underrättelsematerial, är nu under behandling i kongressen.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.