På fredagseftermiddagen bekräftade danska Sundhedsstyrelsen att landet nu fått sitt första bekräftade fall av svininfluensa.
Sundhedsstyrelsen är den danska motsvarigheten till Socialstyrelsen. På myndighetens presstjänst uppger man för DN.se att uppgiften stämmer - en person har smittats av den nya influensatypen.
På sin hemsida skriver Sundhetsstyrelsen att personen smittats i New York, som personen lämnade i, onsdags men nu mår bra.
Ett prov av hittills 75 som i Sverige analyserats för svininfluensavirus har vid ett första test visat sig positivt, men analysen är ännu inte helt klar.
WHO hade på fredagen registrerat 331 laboratoriebekräftade fall i 11 länder, varav 10 dödsfall.
Men antalet smittade stiger, liksom vid alla influensaepidemier, hela tiden och siffrorna blir inaktuella nästan direkt efter publicering.
Förutom Danmar Storbritannien, Spanien, Nederländerna, Österrike, Frankrike och Tyskland rapporterat influensafall i Europa. Inget europeiskt fall har lett till döden och amerikanska hälsoexperter sa på fredagen att utbrottet kan visa sig mindre allvarligt än vad man först fruktat, skriver Reuters. Av de åtta bekräftade dödsfall som hittills finns är åtta från Mexiko, ett från USA.
I Skottland finns just nu 29 fall som kan röra sig om svininfluensa, ett fall har bekräftats, uppger Skottlands hälsominister. Sammanlagt undersöks just nu 642 fall av möjlig smitta i Storbritannien, av dessa är tretton bekräftade enligt Sky News. Ett av fallen har också överförts från en människa till en annan, som inte har varit i Mexiko.
I Nederländerna söker myndigheterna nu andra resenärer som befann sig på samma flygplan från Mexiko som en treårig flicka som bekräftats ha svininfluensan. I Tyskland har fyra personer bekräftats smittade varav en sköterska som har behandlat en redan sjuk patient.
Kanada rapporterade 34 fall i fem delstater till WHO, Israel 2 fall och Nya Zeeland 3 fall.
Hongkong blev på fredagen det första landet i Asien som drabbades av influensan. En 25-åring mexikansk man befinner sig i stabilt tillstånd uppger myndigheterna. Det hotell han bodde på har isolerats och ingen får passera ut eller in.
Flera länder har nu övergått till att kalla influensan för influensa A(H1N1) eftersom beteckningen svininfluensa kan få folk att tro att den främst finns hos grisar vilket inte är fallet.