Politik i USA

Första segern för Obamas vårdreform

Publicerat 2009-11-08 05:45

President Barack Obama skördade en stor framgång när hans sjukvårdsreform antogs i representanthuset. Men än kvarstår många hinder på vägen för USA:s största sjukvårdsreform på över 40 år.

Representanthuset röstade sent på lördagskvällen, lokal tid, ja med siffrorna 220–215 efter en lång och het debatt.

Inför debatten kom president Obama själv till kongressbyggnaden på Capitol Hill för att vinna stöd från demokrater som var tveksamma. I ett uttalande från Vita huset senare uppmanade han ledamöterna att svara ja på "historiens krav" och rösta igenom förslaget.

Ett nederlag i representanthuset skulle ha varit ett stort nederlag för Obama som lagt hela sin politiska tyngd på att driva igenom reformen.

President Barack Obama hyllade beslutet i representanthuset som "historiskt" och sade att han var övertygad om att även senaten kommer att anta sin version av förslaget.

"Tack vare hårt arbete i representanthuset är vi nu bara två steg ifrån en sjukvårdsreform i Amerika", sade Obama i ett skriftligt uttalande.

Trots hans ansträngning valde 39 av demokraterna att förena sig med republikanerna och rösta nej. En enda republikan bröt mot partilinjen och röstade ja.

Målet med reformen är att minska kostnaderna, ge försäkringsskydd åt runt 36 miljoner människor som saknar det i dag och hindra försäkringsbolagen från att neka sjukförsäkring åt personer med olika diagnoser.

Medborgarna ska ha skyldighet att skaffa en sjukvårdsförsäkring och alla företag utom de allra minsta ska tvingas erbjuda sjukvårdsförsäkring till sina anställda. I förslaget finns också den hårt kritiserade regeringsstyrda sjukvårdsförsäkringen, som ska konkurrera med privata bolag. Låginkomsttagare ska få bidrag för att kunna köpa sjukvårdsförsäkring.

Kongressens budgetanalytiker har bedömt att det förslag som antogs av representanthuset skulle göra att runt 96 procent av befolkningen täcks av en sjukförsäkring. Samtidigt skulle budgetunderskottet minska med runt 100 miljoner dollar under tio år.

USA är världens rikaste land, men är samtidigt det enda demokratiska industriland som inte ser till att alla medborgare omfattas av sjukförsäkring. Ändå spenderar Washington långt mer på sjukvård, både per person som andel av bruttonationalprodukten än andra industriländer, utan att det innebär bättre kvalité i vården, enligt en rapport från OECD.

Republikanerna kämpar emot reformförslaget som de anser är alltför dyrt och skulle innebära att myndigheterna blandar sig i den privata hälsosektorn.

- Vi har inte råd med det här förslaget. Det är en 2.000 sidor tjock plan för ett regeringsövertagande av sjukvården, sade republikanen Roy Blunt i debatten.

Efter omröstningen i representanthuset fortsätter behandlingen i senaten, där en mycket tuffare match väntar. Majoritetsledaren Harry Reid har antytt att det kan dröja till efter årsskiftet innan frågan är färdigbehandlad. Därefter ska de båda kamrarna enas om ett gemensamt förslag att skicka till Obama för underskrift.

Läs mer: Svår kongresskampanj för sjukvårdsreformen väntar

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal.

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 123

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 6

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 66

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.