Irak

Försvunnen soldat hittad död

Uppdaterad 2010-07-27 21:30. Publicerad 2010-07-27 21:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kroppen efter en av de två försvunna amerikanska soldaterna i Afghanistan hittades på tisdagen, uppger Sky News.

De två soldaterna tros ha överfallits av talibaner när de körde fel och kom in i ett område som betecknas som farligt söder om huvudstaden Kabul i fredags.

Enligt tidigare uppgifter från talibanerna dödades den ene av de två soldaterna vid en eldstrid. Den andra soldaten hålls av allt att döma fortfarande fången av talibanerna.

"Vi kommer att fortsätta söka tills vi har hittat honom. Vi håller hans kidnappare ansvariga för hans säkerhet och för att han behandlas på ett bra sätt", uppger Isafstyrkan i ett meddelande.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.