Vulkanutbrott på Island

Fortfarande osäkert vid vulkanen på Island

Uppdaterad 2010-04-16 07:08. Publicerad 2010-03-22 12:41

Foto: Halldor Kolbeins / AFP Ångmoln ovanför vulkanen vid glaciären Eyjafjallajökull, omkring 13 mil öster om Islands huvudstad Reykjavik.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En hög pelare av vattenånga steg på måndagen upp från vulkanen på Island som fick ett utbrott natten mot söndagen. Det finns tecken på att sprickan kan ha vuxit, men ingen vet hur länge utbrottet kommer att hålla på. Det kan vara över inom ett dygn – eller pågå i flera år.

Vid sjutiden på måndagsmorgonen reste sig ett moln av aska och vattenånga flera kilometer upp från vulkanen vid glaciären Eyjafjallajökull. Ögonvittnen beskrev det för tv-station Ruv som ett mörker som hängde över trakten.

Senare på morgonen minskade molnpelaren något, men vittnesuppgifter gör gällande att sprickan kan ha blivit dubbelt så lång som vid utbrottets start. Det finns också tecken på att ytterligare en spricka har uppstått, men det har inte kunnat fastställas av myndigheterna. Kustbevakningen ska flyga över vulkanen senare under måndagen för att undersöka situationen.

Under lördagskvällen kunde de flesta av de omkring 500 evakuerade återvända till sina hem. Myndigheterna bedömer dock fortfarande att det finns en risk för att utbrottet sprider sig till områden med mer is vilket skulle kunna innebära att samhällen i området översvämmas.

Det är också oklart hur mycket aska vulkanen har gett ifrån sig under utbrottet. Boende i området uppmanas därför lägga ut vita tallrikar på tomten för att se om de blir färgade och, om möjligt, hålla boskap inomhus.

Senast vulkanen under Eyjafjallajökull hade ett utbrott var i början av 1820-talet. Då pågick utbrottet till och från under två års tid. Hur länge det nya utbrottet kommer att pågå är enligt experter omöjligt att förutspå.

Läs mer: Vulkanutbrottet kan sätta igång annan vulkan

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: Gregory Shamus / Getty Images/AFP Zetterberg hyllades av publiken.

Svensklaget historiskt i natt

Flest raka vinster på hemmais. Henrik Zetterberg och hans lagkamrater i Detroit Red Wings utraderade Philadelphia Flyers över 30 år gamla rekord.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.