Kravallerna i Köpenhamn

Fortsatt brandvåld i Danmark

Publicerad 2008-02-16 10:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I Danmark blev det en sjätte natt av oroligheter, med anlagda bränder i bilar, soptunnor och skolor i hela landet. Så unga människor som 13-åringar rapporteras vara inblandade i oroligheterna.

Oroligheterna i Danmark fortsatte under natten till lördagen. Danska medier rapporterar om bränder och skadegörelse i hela landet.

I Birkeröd på Nordsjälland lyckades polisen avstyra en brand som kunnat bli omfattande - bensin hade hällts ut på flera platser runt skolan. Två unga män hade setts stjäla bensin på en mack i närheten, men polisen hann fram innan någon hann sätta eld på skolan.

I Utterslev slogs flera rutor sönder på en skola och även i Odense försökte någon eller några sätta eld på en skola. Branden kunde snabbt släckas, skriver tidningen Politiken. I Brabrand utanför Århus på Jylland togs fyra unga personer av polisen sedan de kastat sten mot ett polisfordon från en gångbro.

I Köpenhamn arbetade polis och brandkår med att släcka ett 20-tal bränder i bilar, containrar och soptunnor. Minst sex personer som sattes i samband med anlagda bränder greps. Personer så unga som tretton år har varit inblandade i bränderna, rapporterar Danmarks Radio, DR.

I Köpenhamnsstadsdelen Amager fick de boende i en fastighet på Hjulmagerstien lämna sina bostäder sedan lågorna från åtta brinnande bilar slickat fasaden. Branden kunde släckas under natten.

Under fredagen beslutade Rigspolitiet att upprätta en koordinerande stab, som skulle kunna samordna polisinsatserna i landet och flytta resurser mellan olika polisdistrikt om det behövs.

- Hittills har de lokala polismyndigheterna kunna klara det själva, säger Niels Otto Fisker på Rigspolitiet till DN.se.

I Bagsvärd norr om Köpenhamn, där stora delar av en skola brann ned under natten till fredagen, var upprördheten stor över att någon velat förstöra skolan.

- Det är ohyggligt att det kan förekomma. Det främjar ju inte förståelsen för de unga, säger Leon Steensen som bor i närheten av skolan, till DR.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix 40.000 anställda har tillgång till det nya journalsystemet.

Nu spärrar fler sina journaler

I Stockholm. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina uppgifter om aborter, missbruk och psykiska problem.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.