I skuggan av Egypten pågår fortsatta protester och maktkamp i revolutionens Tunisien. Efter en orolig helg med flera dödsoffer har landets övergångsregering nu förbjudit den störtade diktatorn Ben Alis parti RCD medan en ny lag stärker presidentens makt.
På söndagen meddelade det tunisiska inrikesministeriet att det tidigare maktpartiet RCD ”på grund av det extremt akuta läget” och av hänsyn till ordning och säkerhet förbjuds att verka i landet.
Under måndagen antog också det tunisiska parlamentet en lag som ger Tunisiens interimspresident Fouad Mebazaa makt att styra genom dekret och därmed kringgå parlamentet som domineras av ledamöter från RCD.
Regeringskällor har tidigare sagt att företrädare för den störtade regimen försöker skapa kaos och destabilisera Tunisien.
Och den gångna helgen rapporterades nya protester och oroligheter från städer över hela landet.
I gruvstaden Gafsa i centrala Tunisien hölls demonstrationer mot den nyutnämnde guvernören Mohamed Gouider, som ansågs stå alltför nära den gamla regimen. Han tvingades på söndagen lämna sitt kontor under militärt beskydd, och hade i går enligt den tunisiska nyhetsbyrån TAP ännu inte återvänt.
I staden Kef i norra Tunisien sköts två personer till döds på lördagen när polis öppnade eld mot ett tusental demonstranter som krävde att polischefen skulle avgå på grund av maktmissbruk. Under söndagen stacks Kefs polishögkvarter i brand av ungdomar som enligt medierapporter därefter ägnade sig åt plundring i staden.
Även i Kébili i landets södra del skördades dödsoffer då en ung man omkom efter att fått en tårgasgranat i ansiktet vid en sammanstötning mellan ungdomar och polis. I Sidi Bouzid, staden där revolutionen inleddes, bröt protester ut sedan två unga män som gripits för fylla omkom i en fängelsebrand på fredagen.
På många sätt hade Tunisien de senaste veckorna annars börjat återgå till det normala. Turistministern Mehdi Houass har tidigare lovat att det gällande undantagstillståndet ska upphävas denna vecka. Det nattliga utegångsförbudet har mjukats upp. Undervisningen har återupptagits på skolor och universitet, butiker och kaféer är öppna, arbetet i gång på arbetsplatserna.
Men många tunisiska bloggare rapporterar om hur landet fortfarande surrar av oroande rykten, hur ingen vet vad som är sant och vad som är desinformation. Den kända bloggaren A Tunisian Girl skriver om hur personer ur säkerhetsapparaten ”sprider rykten för att skapa fruktan och panik bland tunisierna”:
– Dag efter dag hör vi om attentat, kidnappningar och våld mot oskyldiga tunisier. Visst har diktatorn gett sig i väg, men hans regim finns fortfarande här, skriver hon.
Sin senaste stora framgång vann proteströrelsen den 27 januari. Efter krav från demonstranter ombildades då övergångsregeringen. Företrädare för den gamla regimen hade suttit på nyckelposter som inrikes-, försvars-, utrikes- och finansminister men tvingades då lämna regeringen. Ben Alis tidigare premärminister Muhammad Ghannouchi sitter dock kvar som regeringschef. Både den mäktiga fackföreningsrörelsen UGTT och tidigare oppositionspartier anser att han behövs under övergångstiden tills fria val kan hållas.