Fortsatt stor misär på rumänska barnhem
Publicerat 2006-05-11 21:29
En sjuksköterska vid ett näringscentrum för barn i rumänska Timisoara. 12 av de 59 barnen på centrumet betecknas som "övergivna".
Vadim Ghirda
Rumänien plågar fortfarande handikappade barn i stängda institutioner. Barnen lever i misär och isolering. Det står i en rapport från en i huvudsak USA-baserad frivilligorganisation, MDRI (Mental disability rights international), som släpptes på torsdagen.
Relaterade artiklar
I rapporten skildras alla de hemska scener som skrämde världen 1990, då Rumänien öppnade sig: utmärglade barn som ligger i sin egen avföring i små sängar, barn som ser ut som treåringar fast de är tonåringar, barn som inte kan uttrycka sig, barn som bundits fast av personal vid sängen eller i rullstolar.
Så såg det ut i Braila på en institution för mentalt handikappade barn, som MDRI:s amerikanska läkare besökte i december 2005.
Sedan dess, får man veta längre fram i rapporten, har dock dessa barn flyttats till något bättre förhållanden men grundproblemen kvarstår: Rumänien har inte någon modern vård för dessa barn.
Enligt en ny lag ska barnen tas om hand i familjer. Men de mentalt handikappade anses inte kunna bli adopterade eller anpassade till samhället genom att bo i fosterfamiljer "eftersom de inte kan gå i skolan".
En sjuksköterska säger att de spädbarn som överges av sina mödrar "blir mentalt störda på barnhemmet för att ingen bryr sig om dem".
Rumänien har alltså stiftat lagar om vård av handikappade barn som bättre överensstämmer med praxis i EU men har svårt att tillämpa dem. Varken barnhem eller personal räcker till. Även om enstaka frivilligorganisationer ägnar sig åt barn och det finns några eldsjälar som driver privata barnhem, har man en mycket lång väg att gå. Antalet handikappade barn på institutioner är inte en offentlig siffra.
- Det är väl inte en slump att rapporten släpps just denna vecka då det verkligen står och väger om tidpunkten för när Rumänien ska accepteras av EU, säger Renate Weber från Sorosfonden Open Society i Bukarest, som arbetar med demokratisering och integration av romerna.
Miljardären och valutaspekulanten George Soros har varit delfinansiär i projektet.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.




















