Bränderna i Ryssland

Fortsatta bränder i Ryssland

Uppdaterad 2010-08-12 08:54. Publicerad 2010-08-11 23:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De bränder som rasar i den europeiska delen av Ryssland kan ha blivit färre. Men uppgifterna är mycket osäkra och på en del håll ökar antalet bränder.

Men uppgifterna om bränderna är osäkra. Trots att det ryska katastrofdepartementet uppger att antalet branddrabbade områden minskat från 180.000 hektar till 90.000 hektar mellan tisdag och onsdag är uppgifterna otillförlitliga på grund av molnigt väder och brandrök. De två satelliter som lämnar uppgifterna registrerade 582 bränder i tisdags och 494 i dag.

- Egentligen kan vi inte säga att bränderna har minskat eftersom stora delar av dessa områden täcks av tjocka moln, säger Nadezhda Pupysheva vid ScanEx som tar emot data från satelliterna till den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti.

Samtidigt kommer uppgifter om att bränderna i Sverdlovskregionen ökat från 24 till 136 från tisdag till onsdag.

Skadorna som bränderna hittills har orsakat är enorma och beräknas till omkring 103 miljarder kronor och fler än 3.500 personer har mist sina hem. Fler än 50 har omkommit.

En rysk ekolog, Alexander Isajev, säger till nyhetsbyrån Ria Novosti att de skogar som nu brinner ner kommer att behöva 15 år på sig för att börja återhämta sig och 300 år på att vara tillbaka i samma omfattning som de var före bränderna. Omkring en miljon hektar skog har förstörts.

- Men det finns inga särskilda organisationer eller planer för hur man ska återskapa skogen efter sådana här bränder. De som äger skogarna har inget intresse av att göra det heller.

Läs mer: Moskvas borgmästare har kritiserats

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan