Franska socialister på väg mot valseger

Uppdaterad 2010-03-14 22:59. Publicerad 2010-03-14 20:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Opinionsmätningarna ser ut att få rätt. Vallokalsundersökningarna i Frankrike visade på söndagskvällen att Socialistpartiet är på väg mot en klar seger över president Sarkozys parti UMP i regionalvalen.

Två opinionsinstitut gav Socialistpartiet 28,4 respektive 30 procent av rösterna, medan siffrorna för Nicolas Sarkozys parti var 26,7 och 27,3.

Övertaget i procentenheter var alltså inte så stort, men omräknat i faktiska mandat kan Socialistpartiet vara på väg mot en storseger när valet avgörs nästa söndag, den 21 mars.

Högerextrema Nationella fronten och De gröna, som båda fick omkring 12 procent, kan komma att spela en viktig roll i avgörandets stund.

Socialisterna styr i dag i 20 av landets 22 regioner, plus de fyra regionerna i andra delar av världen. Opinionsmätningarna har antytt att Socialisterna skulle kunna ta hem samtliga 26 regioner denna gång, och därmed ge partiet den "storslam" som ledaren Martine Aubry hoppas på.

Läs mer: Regionalval väntas slå mot Sarkozy

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.