WASHINGTON. .
Den amerikanske presidenten Barack Obama uppmande på måndagen Israels premiärminister Benjamin Netanyahu att ”gripa chansen” att nå en fredsöverenskommelse med palestinierna.
Mötet mellan Obama och Netanyahu var det första sedan de installerats på sina respektive poster; Obama i januari och Nethanyahu i februari.
Barack Obama har signalerat att han är beredd att ge den israelisk-palestinska konflikten förtursrätt.
Som väntat kom samtalet att fokusera på två frågor: den palestinska stat som USA och resten av världssamfundet önskar skapa vid sidan om Israel, och det potentiella hot mot Israel som Irans kärnteknikprogram utgör.
Obama ville helst prata om den så kallade tvåstatslösningen, men som en artighet eller eftergift mot sin gäst inledde han pressträffen efter mötet med att ta upp frågan om Irans kärntekniska ambitioner. Den amerikanske presidenten, som uttryckt viss försonlighet mot Teheran, sade – något motsägelsefullt – att han vill se framsteg i samtalen med Iran senast vid årsskiftet, men samtidigt inte vill sätta upp någon tidsgräns.
Premiärminister Netanyahu underströk att frågan om Irans eventuella kärnvapen är den överskuggande.
Netanyahu har inte gjort sig känd som någon tillskyndare av tvåstatslösningen, och under måndagens toppmöte undvek han att nämna något om en separat palestinsk stat. Den israeliske premiärministern nöjde sig med att konstatera att ”vi vill att palestinierna ska styra sig själva”.
Obama var tydlig med att han önskar att Israels regering går tillbaka till förhandlingsbordet och tar den ”historiska chansen” att nå ett förhandlingsresultat med palestinierna.
Den välvilliga tolkningen i Washington efter mötet är att Obama ändå fått ”höken” Netanyahu att medge att förhandlingar behövs. Den mer cyniska bedömningen är att åtskilliga amerikanska presidenter talat om ”historisk chans” att nå en överenskommelse i den israelisk–palestinska konflikten, utan att någon varaktig fred skapats.