Nobel 2003

Fredspristagare hyllas av landsmän

Publicerad 2003-10-14 21:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den iranska människorättsaktivisten och juristen Shirin Ebadi hyllades av tusentals anhängare när hon på tisdagskvällen kom hem till Irans huvudstad Teheran. Direkt efter hemkomsten vädjade Ebadi om frigivning av alla politiska fångar.

Gatorna i området runt flygplatsen blev snart totalt igenkorkade. När det inte gick att komma fram med bil var det åtskilliga som övergav sina fordon och gick de sista kilometerna till fots.

De flesta som väntade utanför flygplatsens terminalbyggnad var kvinnor som hade med sig blommor och bilder av Irans första Nobelpristagare. Många sjöng patriotiska sånger och de allra flesta bar vita huvuddukar.

De som arrangerat festligheterna i samband med Ebadis hemkomst från Paris hade bett kvinnorna göra den symboliska gesten. Regimen föredrar svarta huvuddukar. Fredspristagaren själv bar röd huvudduk.

- Det här priset är inte bara till mig utan till alla som är för fred, demokrati, mänskliga rättigheter och rättvisa, sade en påtagligt rörd Nobelpristagare som höll på att falla omkull när horden av journalister och lyckönskare stormade emot henne.

- Världen erkänner muslimska kvinnors kamp, och detta är mitt politiska budskap, fortsatte hon.

Tidigare på dagen välkomnade även president Mohammad Khatami förärandet av fredspriset till advokaten och människorättskämpen Ebadi.

Samtidigt höjde han också ett varnande finger genom att uppmana Ebadi att "vara uppmärksam" för iranska intressen.

- Måste jag alltid sända ett budskap för allt? Nobels fredspris är inte så väldigt viktigt. De som räknas är de vetenskapliga och litterära priserna, sade en irriterad Khatami efter att ha ansatts av journalister i Teheran om varför han tidigare inte uttalat sig om Ebadis pris.

Trots allt hade ändå den iranske presidenten även några positiva ord om fredspristagaren.

- Det finns ingen som inte gläder sig över en landsmans framgångar. Jag hoppas att hennes insats kommer att tjäna folkets allmänna intressen, världsfreden och mänskligheten, sade Khatami.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 7 4 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan