Israel/Palestina-konflikten

Fredssamtal Israel-palestinier nära

Uppdaterad 2010-08-20 14:22. Publicerad 2010-08-20 10:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mellanösternkvartetten (EU, USA, FN och Ryssland) väntas på fredagseftermiddagen offentliggöra att israeler och palestinier bjuds in till direkta fredssamtal, säger amerikanska anonyma regeringskällor till Reuters och The New York Times.

 Flera amerikanska medier skriver att USA:s utrikesminister Hillary Clinton ska presentera kvartettens plan, troligen på fredagen.

Palestinska källor väntar sig att Kvartetten ska komma med ett uttalande klockan 15 svensk tid. Omedelbart efteråt väntas USA bjuda in till fredssamtal, säger källorna till AFP. Båda parter väntas acceptera erbjudandet om att delta i samtalen som ska starta om mindre än två veckor, den 2 september i Washington. Även USA:s president Barack Obama kommer att vara närvarande under överläggningarna, enligt källorna.

The New York Times uppger att Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och Palestinska myndighetens president Mahmud Abbas kommit överens om att förhandlingarna ska vara avslutade inom ett år. Detta är en betydligt tuffare tidtabell än de två år som kvartetten angav i juni.

Förhandlingarna väntas inbegripa svårknäckta nötter som gränsdragningen mellan staterna, Jerusalems politiska status (båda parter vill ha staden som huvudstad), säkerhetsgarantier för Israel och palestinska flyktingars rätt att återvända till vad som numera är Israel.

Fredsprocessen mellan Israel och palestinierna återupptogs i maj efter ett avbrott på 19 månader, men parterna har varit oeniga om de ska gå vidare från indirekta samtal via USA:s Mellanösternsändebud George Mitchell till direkta samtal öga mot öga.

Israel har hävdat att landet är redo för samtal om det inte finns några förhandsvillkor. Palestinska företrädare har sagt att de också är redo om det finns en tydlig dagordning, vilket Israel betraktat som just ett förhandsvillkor.

USA har pressat på för att få igång samtal innan Israels stopp för utvidgning av bosättningar på Västbanken löper ut den 26 september.

I stort är det välkänt hur ett fredsavtal kan komma att se ut: i princip en återgång till de gränser som gällde före sexdagarskriget 1967 mellan Israel och en rad arabstater, samt att man byter en del mark med varandra. Men många bedömare är skeptiska till att parterna kan nå en överenskommelse på grund av det politiska läget på båda sidor.

Netanyahu försöker hålla ihop en högerkoalition som lär betrakta alla eftergifter – såsom en förlängning av bosättningsstoppet – med största misstanke. Palestinierna är djupt splittrade mellan al-Fatah, som styr Palestinska myndigheten på Västbanken, och det i väst terrorstämplade Hamas, som har makten i Gazaremsan och hålls utanför alla samtal.

Den palestinska paraplyorganisationen PLO:s ledare, anförda av president Abbas, väntas samlas vid 19-tiden för att granska inbjudan, berättade förhandlaren Saeb Erakat i Ramallah. Det är för tidigt att ge besked om den palestinska hållningen innan PLO:s ledning har samlats, lade han till.

Israeliska regeringen hade ingen kommentar.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.